Środa 30 października
Zenobii, Przemysława, Edmunda
RADOM aktualna pogoda

Radomska młodzież się upija, bo bierze przykład z... rodziców

bach 2015-04-26 11:00:00

Po „napoje wyskokowe” sięgają coraz młodsze osoby, a zwykle zaczyna się niewinnie. Dodatkowo, dzisiejszy alkoholik różni się od tego sprzed lat. To często osoba wykształcona, dobrze usytuowane społecznie, z dobrą posadą. Taki obraz utwierdza młodego człowieka w przekonaniu, że uzależnienie od alkoholu nie wpływa destrukcyjnie na nasze życie. To jednak tylko pozory.

Dlaczego sięgamy po alkohol? Może on stanowić ucieczkę od zmartwień, dodatek do spotkań towarzyskich, być sposobem na samotność czy nudę. Nie bez winy jest także łatwość dostępu do alkoholu. Dlatego warto zadbać m.in. o atrakcyjność naszego wolnego czasu, szczególnie w przypadku młodzieży. Warto stawiać nie tylko na sport, który uczy samodyscypliny, ale także rozwój intelektualny czy kulturalny.

Praktycznie przy wszystkich szkołach mamy nowe lub zmodernizowane boiska i palce zabaw, a placówki miejsce prezentują coraz ciekawszą ofertę kulturalną. Także osiedlowe domy kultury zapewniają coraz szerszy wachlarz zajęć dodatkowych. W młodym człowieku najłatwiej wyrobić postawy z zakresu profilaktyki antyalkoholowej. W ich przypadku jest ona najskuteczniejsza, ponieważ wtedy kształtuje się tzw. kręgosłup moralny.

Ważne są nie tylko działania mające na celu uświadomienie, ale także wsparcie dla osób, które są bardziej narażone np. ze względu na problem alkoholowy w domu lub najbliższym otoczeniu. Gmina miasta Radomia od lat wspiera organizacje, które specjalizują się w pomocy osobom, które chcą z nałogu wyjść oraz prowadzą kampanie społeczne skierowane do młodego człowieka z zakresu profilaktyki. Dodatkowo finansuje wiele młodzieżowych klubów czy letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiu dzięki finansowemu wsparciu miejskiemu prowadzi kolonie socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych alkoholizmem. Często kwalifikowane są do nich dzieci, które pochodzą z rodzin zagrożonych nałogami, najczęściej wskazywanych przez pedagogów szkolnych czy MOPS. W 2014 roku w takim wypoczynku do Białki Tatrzańskiej skorzystało w sumie 120 dzieci.

– Na takich wyjazdach pokazujemy jak można spędzić wolny czas inaczej niż ich rówieśnicy lub starsi koledzy, którzy wolny czas rozumieją jako picie alkoholu – mówi Włodzimierz Wolski, dyrektor OIK w Radomiu. Badania ankietowe przeprowadzone dwa lata temu pokazują, że w drugiej klasie gimnazjum styczność z alkoholem miało już 60 procent dziewcząt i 70 procent chłopców. - Te dane nie są budujące, one utrzymują się na stałym poziomie, dlatego tak ważna jest profilaktyka – uważa dyrektor OIK.

– Zachowania młodych są wykładnią zachowań rodziców. Jeżeli każdej domowej imprezie czy uroczystości towarzyszy alkohol, młodzież się na tym wzoruje. Wystarczy z okazji początku, czy zakończenia roku szkolnego,  przejść się po ogródkach piwnych, widać wówczas jak dużo młodzieży jest w stanie upojenia alkoholowego – dodaje Włodzimierz Wolski. 

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych