Środa 30 października
Zenobii, Przemysława, Edmunda
RADOM aktualna pogoda

Jak rozliczyć się w sieci?

Grupa BRM, red. cr 2015-03-29 10:00:00

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od początku 2015 roku do końca lutego br. do systemu e-Deklaracje wpłynęło ponad 21 mln elektronicznych deklaracji od podatników. Pytanie jednak, czy już każdy może rozliczyć się przez internet? Czy w deklaracjach online możemy przekazać 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego? Co zrobić, jeśli nie otrzymaliśmy od pracodawcy formularza PIT-11? Kiedy i jak najlepiej się rozliczyć, by szybko otrzymać zwrot podatku?

Kiedy i jak rozliczyć PIT-37? Można oczywiście rozliczyć się tradycyjnie, za pośrednictwem poczty lub złożyć deklarację osobiście w Urzędzie Skarbowym. Jednak bez wątpienia najwygodniej będzie zrobić to za pośrednictwem Internetu. W tym roku podatnicy mogą skorzystać też z usługi wstępnego wypełniania PIT-ów przez administrację podatkową (tzw. PFR). Usługa jest już dostępna.

- Z możliwości złożenia e-deklaracji mogą skorzystać podatnicy rozliczający swoje dochody indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Tak jak przy tradycyjnym zeznaniu podatkowym można korzystać z ulg podatkowych oraz przekazać 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego - tłumaczy Robert Smerkowski, Dyrektor Oddziału Tax Care w Warszawie.

Jak działa system e-Deklaracje?

Wypełniony formularz PIT przesyłamy za pomocą systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Po jego przeanalizowaniu i zaakceptowaniu, nasze zeznanie zostanie przekazane do wskazanego przez nas urzędu skarbowego. W finale otrzymamy tzw. Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które trzeba koniecznie wydrukować i przechowywać dla celów kontroli podatkowej.

- Składając deklarację przez Internet niezbędne będzie zeszłoroczne zeznanie. Warunkiem pomyślnego złożenia PIT-u online jest bowiem wskazanie wysokości przychodów uzyskanych za poprzedni rok – mówi Robert Smerkowski, Dyrektor Oddziału Tax Care w Warszawie.

Nie otrzymałeś informacji PIT-11?

Jednym z istotnych obowiązków pracodawcy jest dostarczenie pracownikom, a także urzędowi skarbowemu podatnika tzw. druków PIT-11. Jest to nic innego, jak informacja o dochodach uzyskanych w poprzednim roku, pobranych zaliczkach na poczet podatku, zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. To na ich podstawie osoby fizyczne dokonują rozliczenia z fiskusem. Pracodawcy na dostarczenie formularza PIT-11 mieli czas do końca lutego, ale ze względu na to, że przypadł on w tym roku w weekend - to do 2 marca. Co jeśli go nie otrzymaliśmy?

- Brak PIT-11 nie zwalnia nas z obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego. Jednak bez niego jest to dość trudne. Dlatego w pierwszej kolejności spróbujmy dowiedzieć się, dlaczego nie otrzymaliśmy tej informacji. Może okaże się, że list zaginął na poczcie, albo nie został po prostu nadany. W ostateczności możemy zgłosić się do urzędu skarbowego o interwencję. Za niewydanie PIT-11 w ustawowym terminie pracodawcy grozi grzywna – tłumaczy Robert Smerkowski, Dyrektor Oddziału Tax Care w Warszawie.

Niestety poza grzywną urząd skarbowy nie ma innego sposobu, by zmusić pracodawcę do wydania pracownikowi PIT-11. W takiej sytuacji będziemy musieli sami ustalić wszelkie dane niezbędne do wypełnienia rocznego zeznania podatkowego. Warto przy tym poinformować urząd skarbowy, że wobec nieprzekazania przez płatnika PIT-11 byliśmy zmuszeni do wypełnienia zeznania wyłącznie na podstawie posiadanych przez nas informacji. Można też dołączyć kopię pisma wzywającego płatnika do przekazania tej informacji.

Nie czekaj do 30 kwietnia

Jeśli mamy nadpłatę podatku teoretycznie na jej zwrot możemy czekać 90 dni, ale w praktyce może wyglądać to zupełnie inaczej. W rozliczaniu się z fiskusem obowiązuje prosta zasada: Im wcześniej złożymy deklarację podatkową, tym jest większa szansa na szybszy zwrot nadpłaconych podatków.

– Czas na złożenie zeznania rocznego upływa dopiero 30 kwietnia. Zeznanie warto jednak złożyć wcześniej. Powinny pomyśleć o tym przede wszystkim te osoby, które w rocznym PIT wykażą nadpłatę oraz te, które posiadają kartę dużej rodziny. Uprawnia ona do zwrotu nadpłaty w ciągu 30 dni od momentu złożenia deklaracji podatkowej. Warunkiem jest tu jednak rozliczenie się przez internet – mówi Robert Smerkowski, Dyrektor Oddziału Tax Care w Warszawie.

Jak przekazać 1 procent online?

Nie ma znaczenia, czy podatnik wypełnia swoje rozliczenie PIT w sposób tradycyjny, z wykorzystaniem papierowego druku, czy też korzysta z możliwości rozliczenia przez Internet. Obie formy dają możliwość przekazania 1 proc. na organizacje pożytku publicznego. Wystarczy jedynie w końcowych rubrykach naszego PIT-u wpisać na rzecz jakiej organizacji pożytku publicznego przekazujemy swój 1 proc. podatku dochodowego. Koniecznie jest tu podanie numeru KRS, pod którym dana organizacja widnieje w rejestrze sądowym.

Pomagać mogą wszyscy, zarówno ci którzy są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT-37 i PIT-38), podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) oraz prowadzący działalność gospodarczą (PIT-36), a także emeryci i renciści, którzy samodzielnie wypełniają PIT-37.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych