Wtorek 5 listopada
Elżbiety, Sławomira, Zachariasza
RADOM aktualna pogoda

Zabytkowe świątynie w Pionkach i Iłży odzyskają dawny blask

dm, powiatradomski.pl 2024-09-30 12:50:00

Przed kościołem św. Barbary w Pionkach zostały podpisane umowy na remont konserwatorski tej zabytkowej świątyni oraz konserwację polichromii w kościele Wniebowzięcia NMP w Iłży. Powiat Radomski pozyskał na ten cel prawie 4,5 miliona złotych z ostatniej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Z budżetu powiatu na oba zadania przeznaczono blisko 100 tysięcy złotych. Wyborem wykonawców, a następnie nadzorem nad pracami zajęły się parafie.

Przed świątynią starosta radomski Waldemar Trelka podpisał stosowne umowy z ks. Robertem Kowalskim, proboszczem parafii pw. św. Barbary w Pionkach oraz ks. Stanisławem Stysiem, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Iłży.

– Dziś podpisaliśmy dwie umowy dotacyjne na blisko 5 milionów złotych. Takie środki udało się w praktyce 98 procentach pozyskać z programu rządowego jeszcze z poprzedniej edycji. Wówczas przekazano, głównie samorządom, ponad 100 miliardów złotych na ratowanie czy rewitalizację zabytków. Dlatego bardzo się cieszę, że Powiat Radomski mógł skutecznie złożyć wnioski i otrzymać dofinansowanie, zagwarantowaliśmy również obowiązkowy wkład własny, czyli dwa procent wartości prac. Gratuluję beneficjentom, serdecznie dziękuję księżom oraz radnym powiatowym, którzy jak zwykle są adwokatami tego typu przedsięwzięć. Środki pozyskane z zewnątrz są liczone razy dwa, bo to nie sztuka zaciągnąć kredyt na inwestycje, sztuką jest takie środki pozyskać – mówił starosta Waldemar Trelka.

Byli też obecni radni powiatowi z tych okręgów, czyli: Krzysztof Kozera, członek Zarządu Powiatu, Jan Siek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Agnieszka Jaworska – przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej, Marcin Alot oraz Sebastian Sałek, a także wykonawca prac Sylwester Trzos, właściciel firmy Sylwer z Czarnej Wsi.

Renowacja pionkowskiego kościoła

Kościół św. Barbary został wybudowany w latach 1922-29 według projektu znanego architekta Stefana Szyllera. W ostatnich latach budynek i jego elementy były w złym stanie technicznym.

– Bardzo serdecznie chciałbym podziękować panu staroście i pracownikom starostwa, a także państwu radnym, którzy wspierali mnie w czasie tego procesu, którzy motywowali do tego, byśmy nie tracili nadziei na pozyskanie tej dotacji. Jeszcze widzą państwo podniszczony kościół, z ubytkami w elewacji, z ubytkami w schodach, z troszkę zniszczonym drzwiami. Myślę, że w ciągu najbliższego miesiąca zaczniemy pracę, natomiast ich zakończenie przewidujemy na listopad przyszłego roku – mówił ks. Robert Kowalski. – Mamy do wymiany dach, gdzie wszystko zostanie zmienione na miedziane, potem będziemy przeprowadzać rewitalizację elewacji, aby doprowadzić ją do pierwotnego wyglądu, czyli z gładkim tynkiem. Do wymiany jest też większość okien, a także drzwi i schody – wyliczał proboszcz pionkowskiej parafii.

Wartość całego zadania to 3,7 miliona złotych, z czego wkład własny Powiatu Radomskiego to 70 tysięcy złotych, środki własne parafii – 200 tysięcy złotych, a dotacja z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków to aż 3,43 miliona złotych (98  % wartości prac).

Zabytkowe polichromie w Iłży

Podobnie było w przypadku drugiego zadania, czyli konserwacji polichromii w prezbiterium kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Iłży. Zostaną tam zabezpieczone wyprawy tynkarskie, a dekoracja malarska z lat 60-tych XX wieku zostanie oczyszczona i zrekonstruowana. Ostatecznym efektem prac ma być spójna dekoracja malarska i oczyszczona z przemalowań wcześniejsza polichromia. Wykonawcą specjalistyczną prac będzie firma Rearte z Krakowa.

– Kościół iłżecki jest jednym z cenniejszych zabytków w naszej diecezji. Każdy, kto go odwiedza, podkreśla piękno tej świątyni, piękno architektury całego budynku. Tym bardziej cieszymy się, że będziemy mogli kontynuować prace przy tym zabytku. Dziękuję Starostwu Powiatowemu w Radomiu otrzymaliśmy dotacje, za co z serca dziękuję. Będziemy mogli w ten sposób dokończyć malowania prezbiterium. Jego sklepienie jest już skończone i teraz przystępujemy do drugiego etapu, czyli malowania ścian. Prezbiterium jest dosyć rozległe, do malowania jest duża powierzchnia, więc sporo pieniędzy na to potrzeba. Dziękuję bardzo Starostwu Powiatowemu za pomoc w pozyskaniu tej dotacji. Wykonawcą prac będzie znana i ceniona firma z Krakowa, która prowadzi wiele bardzo poważnych robót konserwatorskich – mówił ks. Stanisław Styś.

Według proboszcza iłżeckiej parafii, w najbliższych dniach zostanie podpisana umowa z wykonawcą, który będzie mógł przystąpić do pracy. Zakończenie malowania prezbiterium ma nastąpić jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego roku.

Wartość zadania to 992,6 tysiąca złotych, wkład własny Powiatu Radomskiego wyniósł ponad 19,8 tysiąca, a dotacja z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków to 972,8 tysiąca złotych (98 %).

Warto dodać, że trwa jeszcze procedura przetargowa na trzecie zadanie konserwatorskie w kościele w Suchej w gminie Pionki. Wszelkie formalności, związane z realizacją tych zadań prowadził Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Radomiu we współpracy z zainteresowanymi parafiami.

Galeria zdjęć

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych