Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

W jakim celu prezydent Komorowski przyjedzie do Szydłowca za rok?

Mieczysław Kaca 2013-11-22 08:20:00

Wizyta Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego w Szydłowcu przebiegła pod znakiem zwiedzenia pamiątek historii i zapoznania głowy państwa z postępem prac przy rewitalizacji i renowacji najcenniejszych zabytków. A także rozmów z ludźmi, z dziesiątkami osób spotykanymi podczas przejścia prezydenckiego orszaku  z Rynku Wielkiego ulicą Radomską  do siedziby Starostwa Powiatowego i z przybyłymi do  sali konferencyjnej przedstawicielami różnych środowisk społecznych i zawodowych.

Foto: Mieczysław Kaca i www.szydlowiec.pl

Niecodziennego  gościa  tuż po  godzinie 9 – tej powitał na Rynku Wielkim Burmistrz Miasta Andrzej Jarzyński w asyście Przewodniczącej Rady Miejskiej Krystyny Bednarczyk, wiceburmistrza Krzysztofa Ziółkowskiego i członków Zarządu Miasta. Burmistrz Jarzyński komplementował  Bronisława Komorowskiego stwierdzeniem, że jest pierwszym Prezydentem RP w historii Polski, odwiedzający Szydłowiec. Gość odpowiedział, że bywał w Szydłowcu jako młody turysta m.in. jako student historii. Pozostał pod wrażeniem pamiątek przeszłości i marzył jak mogło by być pięknie  w tak ciekawym architektonicznie i krajobrazowo Szydłowcu. Z wielką przyjemnością usłyszy, co robią w tej dziedzinie obecne władze samorządowe, korzystając z szansy jaką stwarza pomoc Unii Europejskiej.

Burmistrz Andrzej Jarzyński zaproponował więc udanie się do zabytkowego kościoła pw. św. Zygmunta. Orszak prezydencki wprowadził do świątyni ks. kanonik Adam Radzimirski. Po reakcji Prezydenta Komorowskiego wyczuwało , że jest pod wrażeniem wykonanych prac rewitalizacyjnych i konserwatorskich. Po wyjściu z kościoła uwagę gości (Prezydentowi RP, Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszyli  również Wojewoda Mazowiecki, Jacek Kozłowski i Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk) zwróciła nowa elewacja zabytkowego Ratusza i wykopy wokół niego, potwierdzające, że realizowany projekt przywracający szydłowieckim zabytkom funkcjonalną przydatność w dzisiejszych czasach ujmuje zadnia kompleksowo. Czas  rozpoczęcia spotkania w Starostwie Powiatowym naglił, więc orszak skierował się ku  ulicy Radomskiej, zapełnionej chyba nie tylko mieszkańcami Szydłowca. Prezydent raz po raz pochodził do ludzi pytając o warunki pracy, sytuację rodzinną, o to, jak sobie radzą w sytuacji tak dużego bezrobocia Nie były to rozmowy cukierkowe. Rozmówcy żalili się przede wszystkim na brak pracy.

Przy parkingu w pobliżu budynku starostwa czekał na Prezydenta Komorowskiego i towarzyszące mu osoby Włodzimierz Górlicki Starosta Szydłowiecki. Po mocnych uściskach dłoni i kilku zdaniach powitania, gospodarz zaprosił gości na salę konferencyjną, w której do prezentacji multimedialnej projektu kluczowego realizowanego w Szydłowcu przystąpił Burmistrz, Andrzej Jarzyński. Czynił to z emocjonalnym zaangażowaniem i swadą. Przypomniał, że podpisanie umowy rozpoczynającej realizację projektu rewitalizacji, adaptacji i modernizacji zabytków historycznych  rozpoczęło się 16 czerwca 2011 roku w obecności Ewy Kopacz  Marszałka Sejmu, która pomagała i patronowała temu przedsięwzięciu od początku. 

Odczytał też zapis projektu: Odbudowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza. Projekt zawiera  sześć bardzo istotnych zadań. Oto one: modernizacja Zamku oraz  modernizacja  Ratusza  mająca przystosować te obiekty zabytkowe do nowych zadać turystyczno – promocyjnych. Kolejne to  przebudowa i modernizacja Domu „Pod Dębem” oraz budowa Centrum Biblioteczno-Multimedialnego. 

Te dwa, wraz z Ratuszem, są już mocno zaawansowane. Ratusz został wyposażony w widokowy balkon, dzięki czemu stał się bardzo atrakcyjny dla turystów Przebudowa i modernizacja Rynku Wielkiego wraz ze Skwerem Staromiejskiego i ul. Radomską  oraz  Parku Radziwiłłowskiego wraz wyspą na zamkowym zalewie - rozpoczęły się.  Roboty na Zamku, chyba najbardziej praco i czasochłonne – także. Poza Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych ulokuje się w Zamku Pracownię Historii Szydłowca  oraz  Centrum Sportu i Rekreacji.  Z ujętych  w projekcie  zadań ogólnej wartości 30,6 mln zł, większość już wykonano. Pozostałe powinny być zrealizowane  do września 2014 roku. O wielkim udziale  funduszy Unii Europejskiej w urzeczywistnianiu projektu szydłowieckiego zaświadcza fakt, że pokrywa się z tego źródła aż 85%   wszystkich  kosztów. Nic dziwnego, że prezentacja wizualna w wydaniu burmistrza Andrzeja Jarzyńskiego została nagrodzona rzęsistymi oklaskami.

Po  wystąpieniu  burmistrza Szydłowca zabrał głos Prezydent RP, Bronisław Komorowski.

Zaczął oznajmieniem, że przyjechał do Szydłowca, by przekonać się w jakim zakresie władze samorządowe miasta, gminy i powiatu, znanych z jednego z największych wskaźników bezrobocia w kraju radzą sobie z wykorzystaniem szansy jaką stwarzają fundusze unijne dla uporania się z tym trudnym problemem społecznym. Chce przy okazji wyrobić sobie zdanie, jak mogą przyczynić się do tego fundusze, które Polska otrzyma w przedziale czasowym lat 2014 – 2020. Te środki, to wielkie unijne wsparcie finansowe stwarza niepowtarzalną szansę nadrobienia opóźnień w wykorzystaniu zabytków historycznych i pięknego  położenia do rozwoju cywilizacyjnego,  zapewnienia ludziom pracy.

Poza zabytkami tą  dźwignią mogą być surowce, czy nawet przedłużenie do waszego miasta obwodnicy radomskiej. Cudownych rozwiązań nie ma, lecz nie można zaprzepaścić szansy, jaką dają te gigantyczne fundusze europejskie. Ostatnie zmiany w rządzie też mają na celu znacznie lepsze wykorzystanie niż dotychczas pieniędzy płynących do Polski z Unii Europejskiej.

Taka ma być strategia Państwa Polskiego do końca roku 2020. Pieniądze powinny trafiać tam, do tych samorządów i regionów Polski, które zagwarantują, że inwestycje  przyniosą nowe pieniądze, będą przyczyniać się do rozwoju Polski. Życzę Państwu, żeby również w Szydłowcu nowa perspektywa finansowa do 2020 rokuj przynosiła tylko efekty prorozwojowe. Życzę satysfakcji z tego, co wam się udało osiągnąć w niełatwej przecież pracy. Niedługo obchodzić będziemy 25 –lecie  polskiej wolności. Będzie okazja  pokazania nie tylko tych, którym się udało lecz także, dla których te polskie drogi są trudne. Oczywiście przyjadę do Szydłowca w przyszłym roku, by przekonać się czy spełni się również moje studenckie marzenie sprzed 40 lat o tym, że w Szydłowcu może być piękniej i lepiej.

Po tym wystąpieniu, nagrodzonym owacją, Prezydent Bronisław Komorowski długo jeszcze prowadził indywidualne i grupowe rozmowy z mieszkańcami  gminy Szydłowiec i powiatu szydłowieckiego, dłużej niż wynikało to z ustalonego harmonogramu pobytu prezydenta w tym mieście.

Oprócz Szydłowca Prezydent Komorowski odwiedził Radom, o czym pisaliśmy m.in. tutaj, tu oraz tu, a także Warkę, gdzie złożył kwiaty pod pomnikeim Piotra Wysockiego, po czym wziął udział w spotkaniu poświęconym polityce rodzinnej prowadzonej przez jednostki samorządu terytorialnego.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych