Jeśli chodzi o statystyki, w ciągu czterech dni funkcjonowania grupy wsparcia relokacji uchodźców utworzonej przez żołnierzy 6MBOT, z pomocy skorzystało ponad 150 osób - ponad połowa z nich to dzieci. Punkt działa przez całą dobę, a w jego obsługę zaangażowanych jest w systemie zmianowym 13 żołnierzy i pracowników RON, wśród nich ratownik medyczny oraz psycholog.
- Początkowo w działaniu było 9 żołnierzy, jednak w miarę upływu czasu podjęto decyzję o zwiększeniu zaangażowania. Żołnierze obsługują punkt, w którym uchodźcy mogą odpocząć, przespać się i ogrzać. Udzielają również pomocy medycznej i psychologicznej, a kiedy trzeba zajmują się dziećmi, aby pomóc im chociaż na chwilę zapomnieć o piekle, którego doświadczyły w ostatnich dniach - mówi por. Dominik Pijarski – oficer prasowy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Jednak działania, to nie tylko statystyki, a przede wszystkim realne wparcie osób doświadczonych dramatem wojny. Co chwila dziesiątki nowych osób pochodzenia ukraińskiego opuszczają autokar lub pociąg i udają się szukać pomocy. - Często ze łzami w oczach opowiadają o tym, jak w pośpiechu musieli opuszczać swoje domy, pozostawiając cały dobytek swojego życia - mówi kpr. Karol Banaszek, koordynator GWRU, żołnierz 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Jest tu wiele kobiet z dziećmi, które uciekły z Ukrainy tylko ciałem, a myślami pozostają ze swoimi mężami i ojcami walczącymi w obronie Ojczyzny.
Dlaczego to robimy? Bo jesteśmy przekonani, że pomagając ukraińskim uchodźcom umacniamy morale i motywację do walki ukraińskich żołnierzy. Warto zauważyć, że większość osób, którym pomagają żołnierze 6MBOT to kobiety z dziećmi. Jak podkreślają, ich mężowie zostali na froncie, a świadomość, że ich bliscy są bezpieczni pozwala im skupić się na walce.
Zaangażowanie żołnierzy WOT w pomoc ukraińskim uchodźcom, których coraz więcej napływa do naszego kraju rośnie lawinowo. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej wydelegowała do zadań już kilkudziesięciu żołnierzy, którzy w bardzo szerokim zakresie wspierają pracę punktów recepcyjnych i informacyjnych, tworzą miejsca noclegowe oraz wspierają transport uchodźców. Na warszawskim Torwarze, w czwartek, 3 marca uruchomiony został kolejny punkt dla uchodźców. Tam w działaniu jest 15 żołnierzy. Natomiast nad ranem ostatni autokar ze studentami z Zambii dotarł do stolicy. Zadanie realizowane był przez WOT na prośbę Attache Obrony Republiki Zambii. Dzięki pomocy żołnierzy 6MBOT Zambijczycy studiujący na ukraińskich uczelniach zostali odebrani z przejścia granicznego w Hrebennem i przewiezieni do Warszawy, gdzie oczekiwać będą na dalsze działania.