Rocznie SOR na Jóżefowie przyjmuje około 100 tys. pacjentów. Z roku na rok liczba osób, którym udzielana jest pomoc w SORze rośnie. Obecnie trudno jest wprowadzić strefy obsługi pacjenta z różnym stopniem zagrożenia życia. Utrudniona jest komunikacja pacjentów i personelu, ponieważ wszyscy pacjenci wprowadzani są jednym wejściem.
Zarząd lecznicy, po przeanalizowaniu różnych rozwiązań, zdecydował na budowę nowego obiektu Szpitalnego Oddziału ratunkowego. Usprawni on pracę lekarzy, pielęgniarek poprzez podział na podstawowe obszary zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2011 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, a mianowicie:
• obszar segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć;
• resuscytacyjno-zabiegowy;
• wstępnej intensywnej terapii;
• terapii natychmiastowej;
• obserwacji;
• konsultacyjny.
Jest już gotowa wizualizacja nowego pawilonu SOR. Budynek ma być parterowy, znajdować się za podjazdem dla karetek i być połączony z dawnym oddziałem nadziemnym łącznikiem. W nowym budynku wejście pacjentów odbywać się będzie bezpośrednio z poziomu terenu. Koncepcja przebudowy przewiduje stworzenie przedsionka karetek pogotowia. Komunikację pacjentów leżących, pomiędzy S.O.R. i resztą oddziałów szpitalnych, zapewni najpierw dźwig łóżkowy a następnie znajdujący się na poziomie 1. piętra nadziemny łącznik.
Ponadto wydzielone zostaną niezależne strefy obsługujące pacjentów w różnym stopniu zagrożenia zdrowia i życia:
• strefa „czerwona” – przeznaczona dla poważnych przypadków najczęściej dowożonych za pomocą transportu medycznego. W obrębie tej strefy znajdować się będą:
- pomieszczenie segregacji z punktem rejestracji umożliwiającym bezpośrednią obserwację;
- pomieszczenie resuscytacji oraz sala zabiegowo-operacyjna;
- pacjenci, którzy nie będą wymagać natychmiastowej interwencji umieszczani zostaną w Sali obserwacyjnej (10 stanowisk, w tym dwa odseparowane),
- pomieszczenia magazynowe, sanitariaty, pokoje lekarskie i socjalne stanowić będą niezbędne zaplecze funkcjonalne będące integralną częścią strefy.
• strefa „zielona” – przeznaczona zostanie dla lżejszych przypadków, pacjentów niebędących w stanie zagrażającym życiu, przychodzących do szpitala o własnych siłach. Znajdować się będą tu gabinety konsultacyjne i zabiegowe chirurgiczne, internistyczne, ośmiostanowiskowa sala obserwacyjna oraz dwie izolatki.
• strefa „żółta” – przeznaczona będzie dla dzieci, w ramach której przewiduje się oddzielne obszary (poczekalnie i gabinety) dla pacjentów poważniejszych i lżejszych. Przewidziano jedną izolatkę, salę obserwacyjną, osobną poczekalnię dla rodziców. Wydzielone zostaną sanitariaty przystosowane do potrzeb najmłodszych. Strefa będzie posiada niezależne zaplecze magazynowe oraz socjalne.
• dodatkowo wydziela się dwa gabinety ginekologiczne w bezpośredniej bliskości wspólnej poczekalni (każdy z własnym pomieszczeniem sanitarnym)
Powyższa zmiana architektoniczna a w tym scentralizowanie pomieszczeń znacznie ułatwi funkcjonalność i możliwość łatwiejszego zabezpieczenia kadrowego. Pacjent poprzez segregacje będzie bardziej świadom czasu oczekiwania na przyjęcie przez lekarza, a pacjenci wymagający natychmiastowej pomocy otrzymają ją w trybie natychmiastowym właśnie dzięki ulepszonej komunikacji przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
Powierzchnia nowego budynku SOR wynosiłaby ok. 3,5 tys. mkw. Natomiast pomieszczenia po dawnym oddziale byłyby wyremontowane i dostosowane do poradni specjalistycznych, centrum udarowego i kolejnego angiografu.
Szacunkowy koszt budowy nowego obiektu wynosi ok. 25 mln zł. Szpital stara się o środki zewnętrzne na ten cel. Jednak by rozpocząć inwestycję, potrzeba jeszcze ok. 800 tys. zł na wykonanie projektu budowlanego. Lecznica wystąpiła już o te fundusze do Urzędu Marszałkowskiego. Jeśli zostaną dopełnione wszelkie formalności, wówczas szpital będzie mógł rozpocząć budowę, która może potrwać ok. 2 lat.