– W miejscowości gdzie produkowano cement i azbest, pylica i inne choroby płuc doskwierają wielu mieszkańcom. Dlatego nieprzypadkowo znajduje się ona tutaj. Mam nadzieję, że będzie ona służyć mieszkańcom nie tylko tej miejscowości. Warto dodać, że teren wraz z miejscami do rekreacji, budkami dla jeży, ławką multimedialną oraz stacją naprawy rowerów jest całodobowo monitorowany. Korzystanie z obiektu jest bezpłatne – zaznaczył Waldemar Trelka, starosta radomski.
W uroczystym otwarciu tężni w Wierzbicy uczestniczyli również Krzysztof Murawski, wicestarosta Powiatu Radomskiego, Zdzisław Mroczkowski, przewodniczący Rady Powiatu Radomskiego, Agnieszka Jastrzębska, wójt gminy Wierzbica, a także Łukasz Wakuła, radny tejże gminy, który mocno zabiegał o to, aby tężnia usytuowana była właśnie w Wierzbicy.
Przypomnijmy, że całkowity koszt wybudowania tężni to 495 tys. zł, z czego 200 tys. zł to dotacja z Samorządu Województwa Mazowieckiego. Budowę realizuje firma Misiura z województwa małopolskiego. Obiekt powstał w trybie “zaprojektuj i wybuduj”.
– Bardzo się cieszę, że tężnia działa właśnie u nas i już teraz serdecznie zachęcam mieszkańców do korzystania. Nie jest to jedyna inwestycja jaką prowadzimy wspólnie z powiatem, wszak budowana jest droga z Dąbrówki Warszawskiej do Rudy Wielkiej. Dziękuję za dobrą współpracę – mówi wójt Agnieszka Jastrzębska.
Powiatowa tężnia już jest dostępna dla wszystkich chętnych. Wokół teren jest zagospodarowany. Zamontowano też oświetlenie.
Jak korzystać?
– Tężnia służy do seansów inhalacyjnych. Solanka, która w niej płynie pochodzi z Zabłocia, bo tamtejsze źródła mają najwyższe właściwości zdrowotne. Wytwarzany jest mikroklimat i mikroaerozol. Seanse trwają około 50 minut, a ich walory zdrowotne są ogromne – mówił nam Kamil Misiura, właściciel firmy, która zajmowała się budową tężni.
Czynna jest od 15 kwietnia do 15 października, ale wyłączana będzie, jeśli towarzyszyć będą złe warunki atmosferyczne, lub temperatura spadnie poniżej 10 stopni. Korzystanie jest bezpłatne!