Dla powiatu radomskiego średnie wydatki inwestycyjne per capita z lat 2019-2021 wyniosły 386,12 złotych, a powiat znalazł się na 21. miejscu w Polsce. To jednocześnie bardzo duży awans: w rankingu za lata 2018-2020 powiat był 60. miejscu w Polsce, a w latach 2017-2019 był na 71. pozycji.
– Z roku na rok nadrabiamy wieloletnie zaległości w inwestycjach, które przez całe lata były, mówiąc oględnie, niezbyt wysokich lotów. Warto podkreślić, że w latach 2019-2022 pozyskaliśmy na inwestycje ponad 132,7 miliona złotych z rozmaitych funduszy rządowych, a dołożyliśmy około 130 milionów środków własnych, co daje ponad 260 milionów złotych na rozwój powiatu tylko w ciągu ostatnich trzech lat. Dla porównania dodam, że ze środków marszałkowskich otrzymaliśmy w tym czasie tylko 1,3 miliona złotych i to mimo składania dobrych wniosków do różnych programów, w tym Instrumentu Wsparcia (Nie)Równomiernego Rozwoju Mazowsza – mówi Waldemar Trelka – starosta radomski.
Waldemar Trelka: Dziękuję wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego i jego jednostek organizacyjnych za bardzo dobrą pracę i kreatywne podejście do zadań, dziękuję Zarządowi Powiatu i wszystkim radnym, dzięki którym wspólnie podejmujemy ważne decyzje i działamy na rzecz mieszkańców Powiatu Radomskiego.
Dane z rankingu dla innych powiatów regionu kształtują się następująco: 69. miejsce – przysuski (273,62 zł), 107. miejsce – lipski (235,63 zł), 110 miejsce – grójecki (231,73 zł), 114. miejsce – zwoleński (228,33 zł), 156. miejsce – szydłowiecki (195,90 zł), 184. miejsce – białobrzeski (178,51 zł) oraz 271. miejsce – kozienicki (116,45 zł).
W krajowej czołówce
Pierwsze miejsce w Polsce w tym zestawieniu zajął powiat wysokomazowiecki w województwie podlaskim z wydatkami per capita 701,65 zł, a drugie i trzecie: powiat przasnyski i powiat sokołowski w województwie mazowieckim z wydatkami per capita odpowiednio: 664,95 i 606, 90 zł.
– Moim zdaniem w dużym województwie mazowieckim niestety nadal pogłębia się przepaść pomiędzy Warszawą i powiatami okołowarszawskimi czy północnymi a Ziemią Radomską. Wystarczy porównać dochody per capita – uważa starosta.
Polska Wschodnia jednak górą
W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się aż cztery powiaty z województwa lubelskiego i dwa z podlaskiego, co może świadczyć o dodatkowym angażowaniu funduszy europejskich, na przykład z programu Polska Wschodnia, którego region radomski był do niedawna pozbawiony.
– Może to świadczyć również o realnej współpracy pomiędzy władzami tych województw a samorządami powiatowymi, o realizacji dużych projektów, dla których fundusze europejskie i środki marszałkowskie są dodatkowym wsparciem proinwestycyjnym – uważa Waldemar Trelka.
Najważniejsze inwestycje w powiecie
Przypomnijmy, że wśród najważniejszych inwestycji Powiatu Radomskiego jest przebudowa i remont szpitala powiatowego w Pionkach wraz z wyposażeniem, realizowana w latach 2019–2023 za niemal 80 milionów złotych. Środki na ten cel pochodzą z rezerwy budżetu państwa, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, funduszu Polski Ład oraz budżetu powiatu i środków własnych szpitala.
Od czterech lat bardzo dynamicznie prowadzona jest przebudowa dróg powiatowych, dzięki środkom z Funduszu Dróg Samorządowych, a następnie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, pomocy finansowej z budżetów gmin oraz części drogowej subwencji ogólnej budżetu państwa.
– Nie zapominamy też o szkołach ponadpodstawowych realizując projekty inwestycyjne, jak budowa hali sportowej przy Zespole Szkół w Pionkach, rozbudowa siedziby Zespołu Szkół i Placówek w Chwałowicach czy adaptacja budynku dawnego “zielonego” w Pionkach na szkołę specjalną. Realizujemy je dzięki wsparciu Polskiego Ładu – Programu Inwestycji Strategicznych i w bardzo ograniczonym zakresie budżecie samorządu województwa. Obecne wsparcie rządowe dla inwestycji samorządowych nigdy jeszcze nie miało takiego wysokiego poziomu i jest tym cenniejsze, że nie zostały jeszcze uruchomione programy europejskie z nowej perspektywy finansowej – podsumowuje starosta radomski.