W poniedziałek, 7 marca Waldemar Trelka – starosta radomski poinformował, że Powiat Radomski, realizując polecenie Wojewody Mazowieckiego, jest już po negocjacjach cenowych z przedsiębiorcami, którzy zaoferowali miejsca hotelowe dla uchodźców z Ukrainy.
Nowe miejsca dla uchodźców
– Nie mieliśmy najmniejszego problemu z realizacją umów z panem wojewodą, choć oczywiście wymagało to wzmożonej pracy. Spełniliśmy też wymóg stosowania prawa zamówień publicznych, jesteśmy przygotowani do podpisania umów z przedsiębiorcami z branży hotelarskiej. Czekamy również na specustawę, która powinna uprościć całą procedurę pomocy dla uchodźców z Ukrainy – mówi starosta Waldemar Trelka.
W ten sposób 40-osobowa baza lokalowa, będąca w dyspozycji Starosty Radomskiego wzrośnie o kolejnych 100 miejsc, a w niedalekiej przyszłości o kolejne 150. Łącznie samorząd Powiatu Radomskiego powinien dysponować już 290 miejscami dla uchodźców z Ukrainy w różnych gminach.
Pomoc Powiatowego Urzędu Pracy
Z kolei Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu pomaga uchodźcom w znalezieniu stałego zatrudnienia na terenie Radomia i Powiatu Radomskiego. Na parterze, w pokoju 133 działa punkt kontaktowo – informacyjny zarówno dla uchodźców jaki i pracodawców.
– Obecnie prowadzimy ich ewidencję i szukamy dla nich zatrudnienia, kojarzymy z pracodawcami. Zachęcamy pracodawców do składania nowych ofert pracy – mówi Sebastian Murawski dyrektor PUP w Radomiu.
Powiatowe Centrum Koordynacji
Działa też Powiatowe Centrum Koordynacji, stworzone przez wolontariuszy – pracowników Starostwa Powiatowego oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, jak również koordynatorów gminnych, wyznaczonych przez burmistrzów i wójtów miast i gmin powiatu. Sztab wolontariuszy liczy blisko 40 osób, pracujących stacjonarnie i zdalnie, przez 7 dni w tygodniu.
Od soboty, 26 lutego 2022 roku dach nad głową znalazło blisko 200 obywateli Ukrainy! Tylko w poniedziałek do godziny 11 PCK zakwaterowało już 15 kolejnych osób!
W bazie lokali prowadzonej przez PCK jest 680 deklaracji wolnych miejsc dla uchodźców czyli ponad 190 adresów w Radomiu i powiecie radomskim.
– Możemy też liczyć na pomoc 24 kierowców z autami. Od początku wojny wykonali oni 10 kursów na granicę polsko – ukraińską. Przywieźli stamtąd co najmniej kilkadziesiąt uchodźców. Zawieźli też na Ukrainę blisko tonę darów o wartości 50 tys. złotych. Nasze dary dotarły bezpośrednio m.in. do szpitali w Berdyczowie i we Lwowie – informuje Sebastian Murawski, koordynator Powiatowego Centrum Koordynacji.
Wszystkie bieżące informacje w sprawie pomocy dla uchodźców na terenie Powiatu Radomskiego znaleźć można w serwisie specjalnym: