Wizyta w Pionkach, na którą zostały zaproszone również media, rozpoczęła się od placu budowy nowego Szpitala Powiatowego. Zarząd Powiatu reprezentowali: wicestarosta Krzysztof Kozera i członkowie: Ewa Tkaczyk, Roman Frąk i Zbigniew Dziubasik. Rolę gospodarzy pełnili również radni Powiatu Radomskiego z Miasta i Gminy Pionki, czyli: Marzena Murawska, Katarzyna Konopska, Jan Siek i Marek Janeczek, którym towarzyszył Tomasz Łyżwa, radny Miasta Pionki i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pionkach.
75 milionów dla Pionek
Jak zauważył starosta Waldemar Trelka, inwestycje samorządu powiatowego w Pionkach przekroczą w tej kadencji kwotę 75 milionów złotych. Jedną z nich jest budowa nowoczesnego szpitala.
- Szpital w Pionkach będzie tworzył kompleks, składający się z pięciu lub sześciu budynków i będzie miał skoncentrowaną, bogatą ofertę medyczną. Przez 20 ostatnich lat szpital był rozproszony po całym mieście, co generowało wiele kosztów i problemów. To kluczowa inwestycja powiatowa, bo zakładamy, że wybudowanie i wyposażenie szpitala będzie kosztowało około 60 milionów złotych, ale ponad 30 milionów pozyskaliśmy już z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówił starosta Waldemar Trelka.
Bernarda Dudek, dyrektor szpitala w Pionkach, mówiła o znaczącej zmianie warunków dla pacjentów i personelu, jaki przyniesie nowy obiekt.
- Oddanie do użytki pierwszego pawilonu nastąpi prawdopodobnie w połowie października, aby od nowego roku przystąpić do wykonywania kontraktu już w nowych warunkach. Gdy scentralizujemy wszystkie usługi w jednym miejscu, czyli przy ulicy Niepodległości, zdecydowanie zmniejszą się koszty utrzymania placówki i zdecydowanie poprawimy komfort pracy całego zespołu szpitala i warunki hospitalizacji naszych pacjentów - mówiła dyrektor Bernarda Dudek.
Zaczęło się od marzenia
Do historii Pionek nawiązał z kolei poseł Marek Suski. – Wszystko zaczęło się od marzenia, ponieważ kiedy 100 lat temu odrodziła się Polska, było marzenie, żeby zbudować silną gospodarkę, a jednym z pierwszych miast przemysłowych, zbudowanych w zasadzie w lesie były Pionki. To tutaj zjechali ludzie, którzy wierzyli, że Polska może być silna i że ją zbudują jako silne państwo. Na tamte czasy pionkowski szpital był bardzo nowoczesny, ale po wielu latach wszystko się zmieniło, rozwój medycyny był także ogromny. Od wielu lat, po 1989 roku Pionki były zapomniane, były taką przysłowiową Polską B. Panowała taka filozofia, że tylko wielkie ośrodki muszą być remontowane. Prawo i Sprawiedliwość od początku powiedziało, że musimy dbać o wszystkich obywateli. Każdy Polak ma prawo do nowoczesnej służby zdrowia, niezależnie od tego, gdzie mieszka – mówił poseł Marek Suski.
Inwestycja nad Stawem Górnym
Kolejnym punktem wizyty była przebudowa ulic Polnej i Spacerowej. To inwestycja ważna nie tylko dla mieszkańców Pionek i okolic, ale również przyjezdnych, którzy będą mieli komfortowy dojazd do Stawu Górnego. Prace, które już trwają obejmują rozebranie istniejącego mostu i budowę nowego, budowę nowej podbudowy jezdni o szerokości 6 metrów, a także poboczy chodnika i ciągu pieszo-rowerowego, wykonanie zatoki postojowej, przebudowę istniejących zjazdów oraz odwodnienia wraz z budową odcinka kanalizacji deszczowej, a na zakończenie wykonanie oznakowania pionowego i poziomego. Termin realizacji inwestycji to 30 listopada 2021 roku.
Słowa podziękowania dla starosty i Zarządu Powiatu oraz posła Marka Suskiego skierowali radny powiatowy Marek Janeczek, wcześniej wieloletni burmistrz Pionek oraz radny Tomasz Łyżwa.
Zeroemisyjna sala i wirtualna strzelnica dla liceum
Najważniejszym punktem wizyty w Pionkach stało się podpisanie umowy na budowę nowoczesnej sali gimnastycznej przy tamtejszym liceum. Starosta Waldemar Trelka i wicestarosta Krzysztof Kozera podpisali ją z wykonawcą prac, wybraną w przetargu Korporacją Budowlaną Darco z Radomia, którą reprezentował prezes Dariusz Żak. Budowa obiektu ma kosztować blisko 5 milionów złotych.
- To kolejna wspaniała decyzja organu prowadzącego. Nowa sala będzie mieścić boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych, a infrastruktura okołosportowa oraz nowe pracownie znajdą się w dwupiętrowym łączniku, który połączy ją z obecnym budynkiem szkoły. Będzie to bardzo nowoczesny obiekt z klimatyzacją i fotowoltaiką, przez co ma być on całkowicie zeroemisyjny. Myślę, że można śmiało powiedzieć, że będzie to jeden z najnowocześniejszych takich obiektów na południu województwa - mówił z kolei Rafał Kącki, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Dąbrowskiej w Pionkach.
Budowa sali ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a cała inwestycja powinna być gotowa przed wrześniem 2022 roku. To niejedyna dobra wiadomość dla przyszłych uczniów pionkowskiego liceum. Powiat Radomski ma otrzymać blisko 150 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej do budowy wirtualnej strzelnicy (całość ma kosztować około 250 tysięcy złotych). Adaptacja pomieszczeń szkoły ma rozpocząć się w wakacje.
System, oparty na rzeczywistości VR, ma umożliwić strzelanie minimum czterem osobom jednocześnie. Szkolący się muszą mieć zapewnione bezprzewodowe, laserowe symulatory (repliki) broni: czterech karabinków i czterech pistoletów, z funkcją wyzwalania strzału i realistyczną obsługą manualną danej repliki. Chodzi np. o działanie mechanizmów broni, imitację odgłosu strzału czy zjawisko odrzutu.