Starosta Waldemar Trelka poinformował, że w minionym już roku samorząd powiatowy wykonał lub kontynuował szereg inwestycji.
– Do końca 2022 roku Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych wykonał rozbudowy lub przebudowy blisko 12 kilometrów dróg powiatowych za łączną kwotę 30,5 miliona złotych. Część zaplanowanych inwestycji została z różnych powodów przesunięta na ten rok. Pieniądze pochodziły z budżetu powiatu, subwencji ogólnej budżetu państwa oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a także od gmin, zainteresowanych przebudową dróg powiatowych na swoim terenie – wyliczał Waldemar Trelka.
Szpitale i szkoły
Z kolei w szpitalu w Pionkach, kosztem blisko 35 milionów złotych trwa budowa drugiego budynku, czyli pawilonu zachowawczego, gdzie znajdą się oddziały wewnętrzne oraz rehabilitacja. W szpitalu w Iłży nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 3,5 miliona złotych, głównie na przebudowę i remont oddziału pediatrii oraz dobudowanie i zamontowanie tam windy. W obu szpitalach właśnie trwają prace budowlane.
Trzecim obszarem inwestycji była powiatowa edukacja, gdzie zrealizowano lub rozpoczęto inwestycje o łącznej wartości ponad 19 milionów złotych. Oprócz tego w 2022 roku oddano do użytku dwie inwestycje przy pionkowskim Zespole Szkół przy Al. Lipowych, a mianowicie wirtualną strzelnicę (wartość inwestycji to 250 tysięcy złotych) oraz nowoczesną halę sportową (wartość inwestycji to ponad 4,68 miliona złotych).
Został też uruchomiony Cyfrowy System Komunikacji Społecznej i Zarządzania Oświatą w Powiecie Radomskim za blisko 5,1 miliona złotych, który umożliwi m.in. elektroniczną rekrutację do szkół, a także bieżące zintegrowane zarządzanie placówkami wraz z dziennikiem elektronicznym). Na ten cel pozyskano 4,41 miliona z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Podpisano też dwie umowy na rozbudowę i modernizację budynków szkół specjalnych, których realizacja odbywa się w latach 2022-2023), czyli rozbudowę Zespołu Szkół i Placówek w Chwałowicach (wartość inwestycji 2,9 miliona złotych) oraz kompleksową modernizacje głównego budynku Zespołu Szkół im. J. Śniadeckiego w Pionkach z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wartość tej inwestycji to 11,1 miliona złotych (z czego 5 milionów pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych).
Nowa filozofia pomocy społecznej
Dr Jolanta Borek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu mówiła o zmianach, jakie czekają państwowy i samorządowy system pomocy społecznej.
– Zakładana jest deinstytucjonalizacja, czyli przekazywanie coraz szerszego zakresu kompetencji w zakresie pomocy społecznej bezpośrednio do środowisk lokalnych. Zakłada ona wsparcie osób niesamodzielnych lub niepełnosprawnych na miejscu zamieszkania. Zamiast więc umieszczać podopiecznego w domu pomocy społecznej, nawet 200 kilometrów od jego miejscowości, opieka i pomoc dla niego ma być organizowana tam, gdzie on na co dzień funkcjonuje – tłumaczyła dyrektor Jolanta Borek, dodając, że PCPR, który w różnych formach jest pracodawcą dla ponad 400 osób, przygotowuje się do tego procesu już od dawna.
Najważniejszą inwestycją była budowa Powiatowego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Krzyżanowicach koło Iłży. Jest to pierwsza tego typu jednostka w Powiecie Radomskim, przeznaczona dla osób ze znacznym oraz umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Co ważne, działa ona w tej nowej filozofii, czyli przebywają w niej 23 osoby, z czego 15 jest tam dowożonych na zajęcia i terapię, a jedynie 8 podopiecznych mieszka tam na określony czas. Koszt budowy i wyposażenia PCOM wyniósł 4,4 miliona złotych, z czego 3 miliony pozyskano z Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Rodziny i Pomocy Społecznej.
Pozytywnie na rynku pracy
O pozytywnych, mimo nienajlepszej sytuacji gospodarczej, trendach na lokalnym rynku pracy mówił z kolei dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.
– Podsumowując 2022 rok należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze bezrobocie nadal spadało, podobnie jak w 2021 roku. Drugą bardzo ważną sprawą była większa, o blisko 900, liczba zgłoszonych przez pracodawców wolnych miejsc pracy – mówił dyrektor Sebastian Murawski. – Miniony rok był także wyzwaniem dla urzędów pracy, ze względu na napływ uchodźców z Ukrainy. Ale nie sprawdziły się obawy, dotyczące tego, że zabiorą oni pracę Polakom. Około 1800 obywateli Ukrainy wypełniło niedobory kadrowe, zgłaszane przez pracodawców. Urząd pracy od początku bardzo aktywnie włączył się także w szeroko pojętą pomoc uchodźcom. W ramach Powiatowego Centrum Koordynacji przy Starostwie Powiatowym w Radomiu, szukaliśmy dla nich mieszkań, organizowaliśmy transport oraz pomoc rzeczową – dodał dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.
Szczegółowe podsumowanie 2022 roku TUTAJ.