W 7 szpitalach prowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego w 2023 r. urodziło się 7 046 dzieci. Dla porównania w 2022 r. było ich 7 366, a w 2021 r. na świat przyszło 7 277 młodych Mazowszan. W pierwszej połowie tego roku urodziło się 3 277 dzieci.
Niestety, statystyki dotyczące urodzeń w całym kraju nie napawają optymizmem. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 r. na Mazowszu urodziło się 44,9 tys. dzieci. Jest to spadek aż o 10,6 proc. w stosunku do 2022 r., kiedy na świat przyszło 50,2 tys. dzieci. To z kolei o 6,8 proc. mniej niż w 2021 r., gdy liczba urodzeń wyniosła 54 tys.[1]
– Te dane powinny dać do myślenia nam wszystkim. Oczywiście, samorządy nie mają takich możliwości, jak strona rządowa. Wspieramy samorządy w modernizacjach żłobków, przedszkoli i szkół. Robimy to z myślą o dzieciach i rodzicach, którzy muszą mieć możliwość łączenia pracy z wychowaniem dzieci. Pomagamy także rodzinom, które starają się o dziecko mimo problemów. Od lat dofinansowujemy program in vitro na Mazowszu, dzięki czemu urodziło się już ponad 700 małych Mazowszan – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Samorząd województwa sukcesywnie modernizuje i doposaża szpitale. W zeszłym roku prawie 218 tys. zł przeznaczył na poprawę jakości i dostępności do świadczeń z zakresu położnictwa i ginekologii w Klinicznym Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu (etap I – dokumentacja).
– Teraz ruszamy z programem skierowanym do świeżo upieczonych rodziców, którym przekażemy wyprawki dla maluszków. Program „Witaj na Mazowszu” będzie realizowany przez dwa lata: w tym i w przyszłym roku. Na ten cel przeznaczyliśmy z budżetu województwa ponad 2,7 mln zł. Dzięki temu zostanie rozdanych ponad 16,5 tys. pakietów powitalnych dla noworodków – zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Witaj na Mazowszu!
Już od połowy lipca każdy maluszek, który przyjdzie na świat w marszałkowskich szpitalach – w Warszawie, Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Ciechanowie czy Międzylesiu – otrzyma niespodziankę. Będzie czekać na niego powitalna wyprawka – Witaj na Mazowszu! Mamy znajdą w niej wygodny kokon niemowlęcy, suchy termofor, zabawkę sensoryczną, dwie pieluszki, kocyk, czapeczkę i body. Wszystkie rzeczy są atestowane i wykonane z bezpiecznych i przyjaznych dziecku materiałów.
Radny województwa Piotr Papis tłumaczy, że wspieranie rodzin to jeden z priorytetów polityki samorządu województwa. – Pomoc rodzinom to nie tylko działania inwestycyjne. To też szereg programów polityki zdrowotnej – in vitro, promocja zdrowia psychicznego i zdrowego trybu życia, ale też miłe gesty. Takim właśnie jest pakiet powitalny.
Wyprawkę otrzymają rodzice dzieci urodzonych w szpitalach podlegających samorządowi województwa mazowieckiego. Są to: Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie.
– Tą wyprawką witamy dzieci urodzone w naszych szpitalach. Jestem przekonana, że ta symboliczna niespodzianka spowoduje uśmiech na twarzach rodziców i po prostu przyda się po powrocie do domu – dodaje radna województwa Magdalena Nowacka.
W szpitalu na Józefowie rodzi się najwięcej dzieci
Wśród placówek prowadzonych przez samorząd województwa największą liczbą urodzeń może pochwalić się Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu. W 2023 r. przyszło w nim na świat 1 352 dzieci – to najwięcej spośród wszystkich marszałkowskich szpitali.
– Bardzo dziękujemy za wyprawki dla nowo narodzonych radomian i mieszkańców południowego Mazowsza, którzy przychodzą na świat w naszym szpitalu. To idealny prezent na strat. W naszej placówce prężnie działa Kliniczny Oddział Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej, w jego strukturach Trakt Porodowy. Codziennie na świat przychodzą tutaj mali Mazowszanie – średnio to około stu noworodków miesięcznie. Liczymy na to, że mając wykwalifikowany personel medyczny i wyprawki dla nowo narodzonych dzieci, przyszłe mamy chętniej będą rodzić w naszym szpitalu – podsumowuje prezes MSS w Radomiu Bożenna Pacholczak.
Tuż za szpitalem w Radomiu są warszawskie placówki: Międzyleski Szpital Specjalistyczny, w którym w 2023 r. urodziło się 1 307 dzieci, oraz Mazowiecki Szpital Bródnowski, gdzie na świat w zeszłym roku przyszło 1 231 maluszków.