Półkolonie, festiwal, piknik, nasadzenie roślinne, budowa chodnika czy zakup karetek to część propozycji które można wybrać do realizacji. Do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy zgłosili w sumie 329 projektów. Wszystkie zostały poddane ocenie formalnej, ocenie co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu pozytywny wynik otrzymało 174 z nich.
Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa, budżet obywatelski cieszy się dużym zainteresowaniem Mazowszan. – To już trzecia edycja, do której zgłoszono o wiele więcej projektów niż w latach poprzednich. Warto zagłosować i cieszyć się nowymi inwestycjami lub wydarzeniami w swojej okolicy. Tylko od Państwa zależy, które projekty zostaną zrealizowane – podkreśla i zachęca do głosowania.
Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?
To, które projekty zostaną zrealizowane, zależy od mieszkańców Mazowsza. Głosować można na stronie bom.mazovia.pl od 8 do 30 czerwca br. Wykaz projektów, na które można oddać głos. Każdy Mazowszanin może oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów mogą oddać głos w siedzibie urzędu marszałkowskiego i w jego delegaturach. Projekty, które wybiorą mieszkańcy zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2023 r. Władze regionu zarezerwowały na ten cel 25 mln zł.
Do głosowania w BOM zachęca marszałek Adam Struzik. – Budżet obywatelski to wyjątkowe narzędzie, w którym zarówno inicjatywę, jak i decyzję oddajemy w ręce mieszkańców. Mazowszanie najpierw zgłaszają projekty, a potem decydują o tym, które z nich będą realizowane. Decyzja jest w Państwa rękach – dodaje.
Sprzęt z BOM ratuje życie
W poprzednich edycjach z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zakupiono m.in. urządzenie do produkcji tlenu medycznego w butlach, które służy w warszawskiej stacji pogotowia „Meditrans”. W czasie trudnej walki z epidemią pogotowie mierzyło się z dużymi brakami tlenu medycznego, który był potrzebny w dużej ilości i w wielu miejscach. Własny koncentrator ze specjalistyczną sprężarką pozwolił na szybkie i niezakłócane napełnianie butli z tlenem medycznym do ambulansów czy respiratorów medycznych.
47 projektów ogólnowojewódzkich
W tej edycji BOM wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 47 o charakterze ogólnowojewódzkim. Ich wartość to w sumie ponad 19 mln zł. Wśród inicjatyw, które zostały poddane pod głosowanie mieszkańców, znalazły się m.in.: obóz dla dzieci na Mazowszu, mazowiecki festiwal smaków, szkolenia z pierwszej pomocy, mobilne VR studio, warsztaty i wycieczki dla dzieci i młodzieży.
Jak zauważa Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji urzędu marszałkowskiego, w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza do głosowania trafi najwięcej projektów z obszarów: promocja i ochrona zdrowia (23 proc.), kultura i ochrona zabytków (23 proc.) oraz edukacja publiczna (22 proc.). - Przez swoje projekty mieszkańcy województwa zgłaszają nam bieżące potrzeby związane między innymi z powrotem do normalności po izolacji spowodowanej pandemią. Wyraźnie widzimy potrzebę integracji, odbudowy więzi międzyludzkich, zadbania o swoje zdrowie oraz uczestnictwa w życiu kulturalnym Mazowsza oraz wszelkich inicjatywach rozwojowych. Cieszy nas coraz większa różnorodność zarówno projektów, jak i odbiorców, do których projekty są kierowane. Silną reprezentację w tym roku stanowią nie tylko dzieci i młodzież, ale również seniorzy.
Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na stronie internetowej bom.mazovia.pl, a także na profilu FB Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Wyniki tegorocznej edycji BOM poznamy do 11 lipca br.