Bitwa pod Zwoleniem, w czasie której 15 czerwca 1946 roku doszło do starcia oddziałów „Zagończyka” z wojskami sowieckimi zaliczana jest do największych bitew w Polsce po 1945 roku. Od kilku lat upowszechniana jest o niej wiedza oraz oddawany hołd polskim uczestnikom.
W tym roku rocznicowe uroczystości zainaugurowane zostały wydarzeniem kulturalno-historycznym, które odbyło się 26 maja w Centrum Artystyczno-Kulturalnym w Kozienicach. Kolejne wydarzenia będą miały miejsce w Zwoleniu.
Na środę 6 czerwca zaplanowane zostały dla uczniów w kinie „Świt” w Zwoleniu pokazy dwóch filmów: animacji pod tytułem „Zagon” w reżyserii Przemysława Bednarczyka opowiadającej o losach Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” oraz dokumentu „Panna Lodzia” w reżyserii Agaty Gregorczyk-Janik. Tytułowa bohaterka, Leokadia Gregorczyk z domu Lentas spędziła w areszcie UB w Kozienicach wiele dni pod zarzutem pomagania swojemu narzeczonemu, Stanisławowi Warchołowi „Mścicielowi”, żołnierzowi podziemia niepodległościowego, któremu udało się z tej katowni uciec. Niestety, został on zabity w 1950 roku na skutek zdrady.
Pokazowi towarzyszyć będą spotkania z reżyserką filmu oraz historykami z radomskiej delegatury IPN – profesorem Markiem Wierzbickim i doktorem Krzysztofem Busse. Młodzież weźmie także udział w konkursie wiedzy historycznej.
Główne uroczystości rozpoczną się w niedzielę, 11 czerwca o godzinie 16.00 od złożenia wiązanek i Apelu Poległych pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu w Zwoleniu. O 16.30 składane będą wiązanki pod pomnikiem Ściana Straceń, a o godzinie 17.00 w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona zostanie Msza Święta za poległych w obronie Ojczyzny.
Dalsza część uroczystości odbędzie się w kinie „Świt”. O godzinie 18.30 pokazany zostanie film „Panna Lodzia”, później nastąpi rozstrzygnięcie konkursów dla młodzieży oraz zaprezentowany zostanie koncert w hołdzie bohaterom Podziemia Niepodległościowego – multimedialne widowisko historyczne w wykonaniu rodzinnego zespołu Pospieszalskich i ich gości. Uroczystości zakończy partyzancki piknik przy parkingu parafialnym.
Tegoroczne obchody odbywają się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej, patronat sprawują także burmistrz Zwolenia i Starosta Zwoleński. Głównymi organizatorami wydarzeń są IPN, ZHR, Stowarzyszenie Pro Impuls, parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, nadleśnictwo Zwoleń oraz Dom Kultury w Zwoleniu. Głównym Partnerem jest Enea Wytwarzanie.