Darowizna gminy Zwoleń na rzecz województwa mazowieckiego dotyczy trzech działek o łącznej powierzchni ponad 3,1 ha. Obejmuje także położone na nich m.in. młyn-spichlerz z drugiej połowy XIX w., pozostałości parku dworskiego z XIX w. oraz staw. Nieruchomości zostaną przekazane na potrzeby Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
– To miejsce ma olbrzymi potencjał. To właśnie w Sycynie urodził się Jan Kochanowski, najwybitniejszy poeta polskiego renesansu. Zależy nam, aby powstało tu Europejskie Centrum Renesansu, które uzupełni działalność naszego muzeum w Czarnolesie, a także stanie się ważnym miejscem edukacyjnym. Taki kompleks z pewnością przyciągnie inwestorów, turystów oraz zaktywizuje lokalną społeczność – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Według planów Europejskie Centrum Renesansu będzie mieścić się w odrestaurowanym zabytkowym młynie i nowo powstałych obiektach. Powstaną tu także miejsca noclegowe, restauracja z ogrodem zimowym i tarasem nawodnym, sala konferencyjna i pracownie. Zrewitalizowany zostanie także zabytkowy park, w którym zachowały się fundamenty dworu Kochanowskich. Zostaną one wyeksponowana wewnątrz planowanego pomnika „ze szkła i światła”. W parku pojawią się też rzeźby i instalacje przestrzenne.
Wicemarszałek Rafał Rajkowski zwraca uwagę na to, że inwestycje w Sycynie mają służyć przede wszystkim zachowaniu dziedzictwa historycznego regionu. – Jest to ambitny i wymagający projekt. Nie mamy jednak wątpliwości, że kluczowy dla rozwoju i promocji nie tylko ziemi zwoleńskiej, ale i całego województwa. Będzie to kolejne miejsce związane z Janem Kochanowskim, o które zadbamy. W ten sposób zachowujemy pamięć o tym rodzie, a także poszerzamy ofertę turystyczną regionu.
W 2030 r. przypada 500. rocznica urodzin Jana Kochanowskiego. Muzeum w Czarnolesie podejmie działania, aby był to ustanowiony przez Sejm RP – Rok Jana Kochanowskiego. Otwarcie Europejskiego Centrum Renesansu w Sycynie byłoby jednym z kluczowych wydarzeń obchodów tej rocznicy.