Dane statystyczne, aktualne na 31.03.2017 r., wskazują, że do ubezpieczeń w ZUS zgłoszono już łącznie 330 tys. obcokrajowców. Najwięcej na Mazowszu, bo aż 96,5 tys., a najmniej w województwie świętokrzyskim, tylko ok. 3,5 tys.
Największą grupą cudzoziemców w Polsce wciąż są obywatele Ukrainy, jest ich 227,5 tys. Następni, dużo mniej liczni, są Białorusini - 16 tys. Chociaż w całym kraju legalnie pracują przedstawiciele ponad 160 nacji, to wydaje się, że Polska stała się wyjątkowo atrakcyjna pod kątem zatrudnienia zwłaszcza dla obywateli państw zza naszej wschodniej granicy.
Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce jest prawdopodobnie tym, czym dla Polaka w Anglii, czy w Niemczech. Zazwyczaj wiąże się to z lepiej płatną pracą i lepszym zabezpieczeniem zdrowotnym. Trzeba jednak zauważyć, że rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest trudna do oszacowania, ponieważ nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych - wielu obcokrajowców pracuje „na czarno”.
Cudzoziemcy ubezpieczeni w Polsce wg obywatelstwa: ukraińskie - 227 503, białoruskie - 16 040, wietnamskie - 6 682.
Cudzoziemcy ubezpieczeni na terenie radomskiego oddziału ZUS wg obywatelstwa: ukraińskie - 2 923, bułgarskie - 296, białoruskie - 133.
Czy na terenie działania radomskiego ZUS (południowe Mazowsze) zmieniła się liczba pracujących cudzoziemców? Tak, ale różnica nie jest tak duża jak w całym kraju. Obecnie jest ich 3 918, czyli o 449 więcej niż pół roku temu. Przyrost wynika głównie z napływu obywateli Ukrainy i Mołdawii (odpowiednio 381 oraz 33 dodatkowych pracowników). Większość dalej stanowią pracownicy ze wschodu, ale warto zauważyć, że są wśród nich m.in. także Chińczycy, Amerykanie, a nawet Brazylijczyk - w radomskim ZUS zgłoszono do ubezpieczeń przedstawicieli ponad 69 narodowości.
Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce rośnie. Przed nami okres letnich prac sezonowych, który zapewne dodatkowo nasili to zjawisko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym kraju, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>