Centra Integracji Społecznej (CIS) zostały stworzone z myślą o wsparciu osób znajdujących się w grupach zagrożonych marginalizacją, takich jak osoby bezdomne, długotrwale bezrobotne, uzależnione, chore psychicznie, zwalniane z zakładów karnych czy osoby z niepełnosprawnością.
Przyuczanie do zawodu
CIS w gminie Mirów działa od 1 września 2021 roku, a jego głównym celem jest reintegracja społeczna i zawodowa osób długotrwale bezrobotnych, szczególnie tych uzależnionych od alkoholu. Centrum oferuje różnorodne warsztaty, takie jak: warsztaty dla opiekunek społecznych, warsztaty komunalno-remontowe oraz warsztaty pomocy administracyjnej.
W ramach podpisanego dzisiaj porozumienia Gmina Mirów otrzyma 2 mln złotych na zakup wyposażenia do warsztatów. Dzięki temu finansowaniu średnioroczna liczba uczestników programu zwiększy się do 15 osób, podczas gdy w 2024 roku w programie uczestniczyło 11 osób.
– W ramach podpisanego dzisiaj porozumienia Gmina Mirów otrzyma 2 miliony złotych na zakup wyposażenia do warsztatów, które stanowią kluczowy element działania Centrum Integracji Społecznej. Naszym celem jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Poprzez połączenie pracy, przyuczenia do zawodów i terapii dajemy osobom wykluczonym szansę na odzyskanie umiejętności samodzielnego życia – podkreśla dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, Aleksander Kornatowski.
Aby zmniejszyć bezrobocie
Według danych z GUS, w ostatnich latach zjawisko to utrzymywało się w powiecie na poziomie ok. 24 proc., podczas gdy średnia wojewódzka wynosi ok. 5 proc. Stąd potrzeba zaktywizowania zawodowego osób trwale bezrobotnych oraz tych, które w wyniku leczenia zerwały z uzależnieniem, ale które mają trudności ze znalezieniem zatrudnienia.
– Centrum Integracji Społecznej w Zbijowie Małym to ważny punkt na mapie gminy Mirów, położonej w powiecie szydłowieckim, który wciąż zmaga się z jednym z najwyższych wskaźników bezrobocia w regionie. CIS w naszej gminie realnie pomaga mieszkańcom. Środki, które właśnie otrzymaliśmy, umożliwią organizację zajęć i pracę dla tych, którzy potrzebują wsparcia oraz integracji społecznej, byśmy wspólnie mogli stawić czoła wyzwaniom, przed którymi stoją te osoby – mówi wójt gminy Mirów, Artur Siwiorek.
Od usług opiekuńczych po remontowe
Centrum Integracji Społecznej wykonuje prace zlecone przez gminę lub osoby prywatne, są to przede wszystkim usługi opiekuńcze, pielęgnacja terenów zielonych, utrzymanie dróg, obsługa gminnej sieci wodno-kanalizacyjnej i usługi remontowo-budowlane.
Uczestnicy CIS nabywają nowych umiejętności – np. jako robotnik budowlany, konserwator urządzeń wodno-kanalizacyjnych, opiekun terenów zielonych czy opiekunka społeczna. Takie ukierunkowanie ułatwia im zaistnienie na rynku pracy i pozwala otworzyć własną działalność gospodarczą. Dzięki funkcjonowaniu Centrum Integracji Społecznej zwiększa się dostępność usług opiekuńczych, co również poprawia komfort życia osób starszych.
Obecnie na Mazowszu działa 18 instytucji posiadających status CIS, z czego 13 z nich aktywnie realizuje swoje zadania.