Udzielanie pomocy osobom bezdomnym, sprawdzenie sprawności instalacji grzewczej, zachowanie ostrożności na jezdni podczas niskich temperatur, noszenie odblasków – to niektóre z prawidłowych zachowań, o których powinniśmy pamiętać podczas zimy.
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego działa infolinia 987 – bezpłatny i całodobowy numer, pod którym można uzyskać informacje o różnych formach pomocy dla osób bezdomnych – jadłodajniach, schroniskach, noclegowniach. W przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia należy dzwonić pod numer alarmowy 112. Podczas posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego szczególną uwagę poświęcono ochronie osób bezdomnych przed wychłodzeniem. Działania na rzecz osób w kryzysie bezdomności prowadzą m.in. Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu i Komenda Stołeczna Policji.
Policjanci przypominają o złych warunkach atmosferycznych na drogach i konieczności zachowania szczególnej ostrożności po zmroku oraz przygotowaniu pojazdu do zimy (m.in. wymiana opon z letnich na zimowe, płynów do spryskiwaczy). Do pieszych i rowerzystów skierowano apel o korzystanie z elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, gdzie jest to obowiązkowe.
Szczególnym zagrożeniem w czasie zimy, na które zwraca uwagę Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, jest tlenek węgla, tzw. cichy zabójca, czyli czad. O tej porze roku występuje we wszystkich budynkach, gdzie urządzenia grzewcze, instalacje gazowe oraz przewody kominowe i wentylacyjne mogą być uszkodzone, bądź zanieczyszczone. Państwowa Straż Pożarna przypomina o kontrolach technicznych, częstym wietrzeniu pomieszczeń, a przede wszystkim zainstalowaniu w domu czujki czadu (tlenku węgla), która głośnym alarmem ostrzega przed wystąpieniem trującego gazu w powietrzu.
Stały monitoring prognozy pogody prowadzi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Sytuację na rzekach w przypadku wystąpienia mrozów sprawdzać będzie Przedsiębiorstwo Wody Polskie, które w razie konieczności uruchomi lodołamacze do kruszenia pokrywy lodowej. Za bieżące reagowanie na zagrożenia wynikające ze zmieniającej się pogody, w kontekście bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich, odpowiedzialny pozostaje Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, a w przypadku dróg krajowych Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
O przygotowaniach do sezonu zimowego mówili także przedstawiciele PKP PLK S.A i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.