Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej grójeckiej komendy ustalili tożsamość, a następnie zatrzymali osoby, które na polskich portalach aukcyjnych oferowały wynajem apartamentów i mieszkań w nadmorskich miejscowościach oraz sprzedawały różne towary, m.in. motorynkę czy trampolinę. W ogłoszeniach tych wykorzystywane były zdjęcia prawdziwych lokali, pochodzące z innych ofert. Zainteresowani wynajmem rezerwowali pobyt nad morzem, wpłacając zaliczkę. W tym momencie kontakt z ogłoszeniodawcą się urywał. Okazywało się, że ogłoszenie było fikcyjne i miało na celu wyłudzenie pieniędzy od nieświadomych klientów. Sprawcy działali od czerwca do października 2021 roku, w szczycie sezonu wakacyjnego, gdy zainteresowanie pobytem w miejscowościach wypoczynkowych jest bardzo duże.
Oszustki wpadły w ręce grójeckich policjantów w miniony czwartek. Okazały się nimi 26- i 30-letnia mieszkanki Grójca. Ustalono, że w wyniku przestępczej działalności kobiet, pokrzywdzonych mogło zostać co najmniej 75 osób z terenu całej Polski. Zatrzymany został doprowadzone do Prokuratury Rejonowej w Grójcu, gdzie usłyszały zarzuty 75 oszustw. Decyzją Sądu Rejonowego w Grójcu zatrzymane trafiły do aresztu na najbliższe 3 miesiące. Trwa ustalanie strat, jakie poniosły osoby oszukane. Sprawa ma charakter rozwojowy, a śledczy nie wykluczają ujawnienia kolejnych pokrzywdzonych osób.
Oszuści wystawiający fałszywe ogłoszenia i wyłudzający zaliczki oferują najczęściej rezerwacje pobytu w apartamentach czy pensjonatach na wakacje, ferie zimowe oraz w okresie świąteczno-noworocznym. Zanim zdecydujemy się przelać pieniądze na wskazane konto albo przekazać je do ręki, zweryfikujmy ogłoszenie i właściciela obiektu. Można tam zadzwonić i zapytać, czy takie obiekty rzeczywiście istnieją. Aby nasz wymarzony wyjazd nie zakończył się przykrym rozczarowaniem, warto poświęcić czas na wnikliwe sprawdzenie rezerwowanego miejsca.
Szczegóły oferty, które powinny wzbudzić podejrzenie: cena za wynajem - zbyt niska za nieruchomość położoną w atrakcyjnej okolicy, powinna dać nam do myślenia; brak strony internetowej obiektu - oszuści zazwyczaj nie podają strony internetowej, na której można byłoby znaleźć szczegółowe informacje o konkretnym obiekcie; atrakcyjna lokalizacja, adres, który nie istnieje - zawsze sprawdźmy wskazany adres na mapach dostępnych w Internecie; komentarze - przed wyborem kwatery warto przeczytać internetowe komentarze na jej temat; jeśli już wybierzemy konkretną ofertę i wpłacimy zaliczkę, zachowajmy dowód wpłaty oraz historię korespondencji. To może pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa.