Zdecydowaną większość osób zgromadzonych w budynku przy ul. Moniuszki stanowili rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli, które znalazły się na liście do „uspołecznienia”. Przybyli także zainteresowani nauczyciele wychowania przedszkolnego. Część z nich znajdująca się na sali obrad została poproszona o jej opuszczenie, reszta także musiała czekać w korytarzu. Po 15-20 minutach reprezentacja zgromadzonych została jednak do sali posiedzeń wpuszczona.
To jednak nie sprawa przedszkoli była głównym tematem posiedzenia Komisji Edukacji. Oto bowiem dość nieoczekiwanie radny Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Pacholec zgłosił propozycję dokonania kolejnych zmian w radomskiej oświacie. Jak nam powiedział uczestniczący w obradach radny Zenon Krawczyk, radny Pacholec zaproponował m.in. zmiany w na poziomie szkół licealnych – łączenie I LO im. Kopernika z VII LO im. Baczyńskiego (szkoła mieściłaby się w budynku tej drugiej, zlikwidowanej placówki), X LO im. Konarskiego z XI LO im. Staszica (szkoła mieściłaby się w obecnym „Staszicu”, LO im. Konarskiego zostałoby zlikwidowane) oraz przeniesienie VIII LO im. Sobieskiego do Publicznego Gimnazjum nr 5 przy ul. Warszawskiej.
Powróciła też propozycja utworzenia klasy licealnej z językiem angielskim w PG nr 13, klasy z językiem hiszpańskim w IV LO, a radny Jerzy Pacholec zaproponował też utworzenie pracowni do kształcenia zawodowego na bazie dawnych warsztatów, którymi obecnie zarządza Centrum Kształcenia Praktycznego.
Sprawa przedszkoli omawiana ostatecznie nie była, co bardzo rozczarowało przybyłych zainteresowanych akurat tym problemem.
Na posiedzeniu obecna była również dyrektorka I LO Agnieszka Ścieglińska, zaskoczona tym, że komisja dyskutuje na temat zmian w szkołach bez udziału dyrektorów tych placówek. Ostatecznie radni opozycji zaproponowali, aby na kolejne spotkanie komisji, które odbędzie się w najbliższy piątek, zainteresowanych dyrektorów zaprosić.
Wcześniej komisja przegłosowała wniosek radnego PiS Marka Szarego, by przedstawionymi nowymi propozycjami jej członkowie zajęli się właśnie na najbliższym posiedzeniu tego gremium.
*****
Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, ze wstępnego rozeznania Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego wynika, że zainteresowanie ze strony dotychczasowych kierownictw przedszkoli ich uspołecznieniem jest na razie minimalne. Propozycję wydziału wstępnie zaakceptowała dyrekcja jednej z placówek, kilka innych wciąż rozważa taką możliwość.
*****
Dziś do godz. 15.30 do Biura Rady Miejskiej nie wpłynęły projekty uchwał dotyczących zmian w oświacie już wcześniej zaopiniowanych przez tzw. speckomisję ds. reorganizacji oświaty.
Do tematu będziemy wracać. Jutro przedstawimy opinie na temat nowych propozycji zmian.