Kierunek realizowany będzie na Wydziale Mechanicznym dla minimum 25 studentów, z których 12 najlepszych już od pierwszego semestru nauki otrzyma stypendia motywacyjne przez cały rok z wyłączeniem wakacji.
W ramach projektu przewidziano dla studentów następujące działania:
- zajęcia wyrównawcze (matematyka, fizyka) oraz zajęcia wpsierające (mechanika, elektronika, elektrotechnika, wymiana ciepła i masy oraz maszyny i urządzenia energetyczne)
- trzymiesięczne płatne staże zawodowe w renomowanych przedsiębiorstwach
- certyfikowane kursy w zakresie dozoru i eksploatacji urządzeń energetycznych zakończone nabyciem uprawneń (np. kotły parowe i wodne, turbiny parowe, sieci i instalacje cieplne, pompy, wentylatory, urządzenia klimatyzacyjne)
- kursy specjalistyczne z języka angielskiego potwierdzone certyfikatem
- wykłady zamawiane otwarte dla wszystkich studentów prowadzone przez zaproszonych specjalistów z firm branży energetycznej
- specjalistyczne koła naukowe
- wyjazdy na Międzynarodowe Targi Energetyczne ( np. Expopower, Odnawialne Źródła Energii)
- wsparcie osób niepełnosprawnych w postaci opieki psychologiczno-pedagogicznej
- spotkania adaptacyjne, konsultacje, psycholog-pedagog dla chętnych studentów objętych wsparciem na I roku studiów.
Realizacja programu "kierunków zamawianych" odbywa się w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. To kompleksowy program polegający na wspieraniu instytucji edukacyjnych, finansowany ze środków wspólnotowych w latach 2007-2013 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Środki finansowe w ramach Działania 4.1 przeznaczone są na podniesienie jakości kształcenia na poziomie wyższym. Projekt realizowany jest od 2 stycznia 2012 r. do 30 września 2015 r.