Dzięki nowelizacji ustawy o opiece nad dzieckiem do lat trzech zmieniły się formy opieki nad maluchem. Może to być żłobek albo klub dziecięcy; dzieckiem zajmować się też może opiekun lub niania. Tym samym żłobek przestał być zakładem opieki zdrowotnej i by go uruchomić, trzeba spełniać mniej wyśrubowane kryteria.
Żłobki i kluby dziecięce mogą zakładać i prowadzić, jak dotychczas, gminy, ale także osoby fizyczne i prawne. Teraz wymaga wpisu do rejestru, ponieważ prowadzenie żłobka lub klubu jest działalnością regulowaną ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Wpisu dokonuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W Radomiu rejestr prowadzić będzie wydział zdrowia UM i on ma kontrolować placówki.
Ustawodawca ustalił, że opłata za wpisanie żłobka lub klubu dziecięcego do rejestru nie powinna być wyższa niż połowa płacy minimalnej, czyli w tym roku 693 zł. Taksę ustala rada miejska. Radomscy radni już to zrobili - przy sprzeciwie opozycji, która chciała obniżenia opłaty, ustalono ją na 690 zł.
Opieką w żłobku może być objęte dziecko od 20 tygodnia, a klubie - od roku życia do trzech lat. W sytuacji, gdy objęcie malucha wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe lub utrudnione (np. gdy rozwój psychomotoryczny dziecka na to nie pozwala), sprawowanie opieki może być wydłużone do czterech lat.
W żłobku najmłodszym trzeba zapewnić opiekę do 10 godzin dziennie, w klubie - o połowę krócej. Opiekunem w każdej z tych placówek może pielęgniarka, położna, nauczyciel wychowania przedszkolnego, pedagog opiekuńczo-wychowawczy.
W Radomiu funkcjonują w tej chwili dwa żłobki - miejski przy ul. PCK i prywatny przy ul. Limanowskiego.