- To miał być normalny dzień pracy i nauki. Stał się jednak niezwykłym dniem, w którym życie wielu z nas, uczestników tamtych wydarzeń, dramatycznie zmieniło swój bieg. Nie przypuszczaliśmy wtedy, że broniąc swojego prawa do godnego życia i pracy, będziemy bici i poniżani przez zomowców, dla których nasz ból i cierpienie było niczym. Za ten zryw wolności wysoką cenę zapłacili nie tylko robotnicy z radomskich zakładów, ale wszyscy mieszkańcy Radomia. Skutkiem nagonki, jaką zorganizowali komuniści po tych wydarzeniach, było skazanie Radomia i radomian na wykluczenie i pogardę - wspominał wydarzenia sprzed 47 lat, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76 Stanisław Kowalski.
Prezydent Radomia, Radosław Witkowski podkreślił z kolei, że wystąpienie robotników z Radomia zapoczątkowało proces przemian ustrojowych w Europie środkowo-wschodniej. - Radomski Czerwiec zaowocował powstaniem, krótko po proteście, jawnej opozycji w postaci Komitetu Obrony Robotników, a kolejne wydarzenia torowały już rozpoczętą drogę do wolności. Od kilku lat rocznice Czerwca 76 obchodzimy pod hasłem „Zaczęło się w Radomiu”. Jestem przekonany, że dzięki podejmowanym działaniom dziś nie musimy już upominać się o należne miejsce na kartach historii Polski i Europy. Dziś już chyba każdy wie, że właśnie tu, na ulicach Radomia, zaczęła się droga do wolności. Że radomianie to ludzie dzielni, którzy mieli odwagę wziąć swój los we własne ręce - mówił podczas uroczystości prezydent Radosław Witkowski.
Uroczystość była też okazją do wręczenia odznaczeń. Medal Prezydenta Miasta Radomia za budowanie pozytywnego wizerunku Radomia otrzymał Włodzimierz Dobrowolski. Medal "Pro Bono Poloniae" otrzymali: Jerzy Kaczkowski, Andrzej Matysiak, a "Pro Patria": przewodnicząca Rady Miejskiej Kinga Bogusz, wiceprezydent Katarzyna Kalinowska oraz Martyna Kowalska, Tadeusz Kraska i Kazimierz Staszewski. Stowarzyszenie "Czerwiec '76" wręczyło także okolicznościowe statuetki.
Obchody 47. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego trwały przez cały weekend. W piątek na Placu Jagiellońskim odbył się koncert, w którym przed wielotysięczną publicznością wystąpili Urszula i zespół Dżem. Z kolei w sobotę na Placu Corazziego odbył się piknik rodzinny "Przystanek PRL". Były m.in. przejazdy popularnym "ogórkiem", wystawa aut z tamtego okresu, konkurs filmowy „Nie tylko Bareja" oraz gry i zabawy w klimacie PRL. W Łaźni została natomiast zaprezentowana makieta pomnika, który Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76 planuje postawić w sąsiedztwie budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.