Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Z Toronto do Radomia. Śladami Holocaustu

ts, Ryszarda Kitowska (UM) 2011-07-29 10:49:00

Prezydent Andrzej Kosztowniak gościł dziś profesora Adama Fuerstenberga z Uniwersytetu Ryerson w Toronto oraz towarzyszących mu kilku kanadyjskich nauczycieli, którzy przyjechali do naszego miasta, by poznawać w Polsce historię polskich Żydów oraz historię Holocaustu.

Fot. Marian Strudziński (Urząd Miejski)

Profesor Adam Fuerstenberg mieszkał przed wojną w Radomiu. Podczas wojny, jako dziecko, został  uratowany z Holocaustu. Obecnie mieszka w Kanadzie, wykłada na Uniwersytecie Ryerson w Toronto. Był Dyrektorem Centrum Holocaustu w Toronto.

Pobyt w Polsce prof. Fuerstenberga oraz towarzyszącej mu grupy nauczycieli kanadyjskich ma cele poznawcze, związane z historią Holocaustu i historią polskich Żydów. W ponad dwudziestoosobowej grupie nauczycieli znalazły się osoby w różnym wieku. Żywo interesowali się historią radomskich Żydów, zadawali wiele pytań związanych z ich wojennymi losami i kontaktami z Polakami.

Rezultatem wizyty w Polsce ma być cykl publikacji w branżowej prasie kanadyjskiej.  Profesor Adam Fuerstenberg obiecał przesłanie ich do Resursy Obywatelskiej.

Profesor Adam Fuerstenberg zwrócił uwagę, że Radom zmienił się nie do poznania i jest zupełnie innym miastem niż w okresie przedwojennym. Dziękował Prezydentowi Miasta za pomoc przy budowie lapidarium. O jego budowie w ubiegłym roku, przy udziale Służby Więziennej, przypomniał pracownik Resursy Obywatelskiej Jakub Mitek.  Pomnik powstał w rezultacie współpracy pomiędzy Polską i Izraelską Służbą Więzienną, której ideą  jest dążenie do zachowania wybranych elementów dziedzictwa żydowskiego w Polsce, przełamywania stereotypów polsko-żydowskich, przybliżenia tradycji i zgodnego współistnienia Żydów i Polaków na ziemiach polskich przed II wojną światową. Dzięki zaangażowaniu władz Radomia, sponsorów z Izraela, służby więziennej Polski i Izraela  na cmentarzu żydowskim przy ul. Towarowej odsłonięty został w listopadzie 2010 roku pomnik z 60 macew - lapidarium. O jego budowę od dawna zabiegała społeczność dawnych żydowskich mieszkańców Radomia, dziś rozsiana po świecie. Macewy, z których zbudowano pomnik, niegdyś znajdowały się na cmentarzu żydowskim.

W czasie II wojny światowej cmentarz żydowski został zdewastowany, a fragmenty nagrobków naziści wykorzystali jako podkłady budowlane. W ostatnich latach, podczas różnych prac remontowych w mieście, odnaleziono sporą ich ilość.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych