Imieniny Polski to pomysł pracowników i studentów Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, realizowany w ramach Projektu Społecznego 2012, czyli społecznych przygotowań do Euro. „To okazja do świętowania tego, co w nas dobre, społeczne, wspólne, serdeczne. W każdą pierwszą sobotę czerwca spędźmy czas z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami, współobywatelami: zrelaksujmy się, zjedzmy coś dobrego, porozmawiajmy ze sobą. Zorganizujmy – każdy na swój sposób – przyjęcie imieninowe i dobrze się bawmy! Wszystko tak, żeby się nie zmęczyć, nie stresować, nie wikłać w polityczne i wykluczające dyskusje. Dlaczego Imieniny? Bo kojarzą się z przyjemnym spotkaniem znajomych i rodziny, wręczaniem prezentów, jedzeniem, życzliwością. Ale to tylko rozbieg dla naszej wyobraźni. Zachęcamy, żeby każdy z potencjalnych uczestników tego święta poszukał własnej formuły, pomysłu na jego obchodzenie. A potem podzielił się tym pomysłem z innymi” - apelują organizatorzy akcji na stronie www.imieninypolski.pl.
Socjologowie z UW uważają, że Imieniny Polski pomogą nam poczuć frajdę z bycia polskim społeczeństwem, ułatwią nam zobaczenie siebie nawzajem. Wielkie Imieniny – z leżeniem na kocach, dancingiem i koncertami – odbędą się jutro na warszawskich Polach Mokotowskich. Do akcji włączyli się też mieszkańcy innych miast – Krakowa, Hajnówki, Łomży czy Węgorzewa.
- Pomysłem zaraziła nas córka, która – tak się składa - jest studentką socjologii na UW. My namówiliśmy sąsiadów. Jutro po obiedzie zabieramy koce, wałówkę i idziemy na łąkę. Poleżeć, zrelaksować się. I pogadać, ale nie o tym, że nie ma pracy, że kiepsko nam płacą, że w mieście są korki, że ciężko się żyje... Postanowiliśmy, że gadanie będzie tylko pozytywne. Mamy obawy, jak to wyjdzie i nie wiem, czy odważymy się nakręcić jakiś filmik i wrzucić na stronę Imienin, ale mamy jak najlepsze chęci, by dobrze się bawić. Wydaje mi się, że w naszym społeczeństwie brakuje pozytywnego myślenia, oby więc to był początek – mówi Mariola Żabicka.
Jeśli zdecydujemy się świętować Imieniny Polski, możemy o tym poinformować na stronie www.imieninypolski.pl, by i inni mogli się do nas przyłączyć. Relację ze spotkania też można umieścić w internecie.
„Mamy nadzieję, że pomysł społecznego świętowania o charakterze składkowym przyjmie się i zajmie stałe miejsce w naszych kalendarzach na początku lata – w każdą pierwszą sobotę czerwca” - piszą organizatorzy akcji.