W nowelizacji ustawy znalazł się zapis dotyczący podwyższenia kar za posiadanie i handel znacznymi ilościami narkotyków. Za posiadanie substancji do tej pory groziło do 8 lat pozbawienia wolności, dziś jest to 10 lat. Natomiast za rozprowadzanie narkotyków kara wzrosła z 10 do 12 lat pozbawienia wolności.
Pojawił się także zapis dotyczący posiadania nieznacznej ilości narkotyków. Prokuratura może odstąpić od ukarania osoby, przy której znaleziono niewielką ilość substancji odurzającej. Nie sprecyzowano jednak w ustawie ile ta nieznaczna ilość wynosi. – Każdy przypadek rozpatrywany jest przez prokuratora indywidualnie. W takich sytuacjach trzeba kierować się poniekąd intuicją, ponieważ posiadanie przez niektórych nawet małych ilości może być czynem szkodliwym społecznie. Nie ma jasno określonej granicy… W sprawach dotyczących spożywania alkoholu jest ona określona (prowadząc pojazd można mieć do 0,2 promila alkoholu – przyp. autor). Wiadomo, że jeśli ktoś ma przy sobie tyle narkotyków, ze może obdzielić nimi kilka osób, to jest to już ilość znaczna. Jednak powtarzam, każdy przypadek badany jest indywidualnie – wyjaśnia prokurator Małgorzata Chrabąszcz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu.
Nowelizacja ustawy nie zmienia nic w działaniach policji. – Posiadanie narkotyków nadal jest przestępstwem. Jeśli ktoś ma przy sobie substancję zostanie zatrzymany. Będziemy prowadzić takie same czynności, jak dotychczas. To prokura zdecyduje co zrobić dalej z posiadaczem – powiedziała nam Justyna Leszczyńska, rzecznik KMP Radom.
Za posiadanie środków odurzających i psychotropowych grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.