W tym roku egzamin kończący gimnazjum będzie wyglądał nieco inaczej niż w latach ubiegłych. Będzie składał z takich samych trzech części jak dotychczas, czyli z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z zakresu języka obcego nowożytnego, ale każda z części egzaminu będzie miała inną strukturę. Zmiany w egzaminach gimnazjalnych polegają głównie na podzieleniu każdej części na 2 grupy zadań. Zwiększony został również czas trwania części I i II egzaminu, przy czym zwiększyła się również czasochłonność poszczególnych zadań.
Egzamin humanistyczny zostanie podzielony na zadania z zakresu języka polskiego oraz z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie. Cały nowy egzamin humanistyczny trwa 150 minut. Sprawdzane będzie nie tylko rozumienie zamieszczonego tekstu, ale także znajomość utworów literackich lub dorobku autorów, których zgodnie z podstawą programową nie wolno pominąć w procesie kształcenia. Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajduje się dłuższa wypowiedź pisemna w formie rozprawki, opowiadania, charakterystyki, opisu lub sprawozdania.
Egzamin matematyczno-przyrodniczy zostanie podzielony na część matematyczną oraz z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Cały nowy egzamin matematyczno-przyrodniczy trwa 150 minut. Zadania z matematyki mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. W porównaniu z dotychczasowym egzaminem gimnazjalnym w nowym zestawie egzaminacyjnym mniej będzie zadań sprawdzających znajomość algorytmów, więcej natomiast – zadań sprawdzających rozumienie pojęć matematycznych oraz umiejętności dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków. Pojawią się zadania z przedmiotów przyrodniczych, które sprawdzą opanowanie umiejętności złożonych, często ponad przedmiotowych, takich jak rozumowanie wymagające krytycznego myślenia m.in. na podstawie znajomości metodyki badań przyrodniczych.
Język obcy nowożytny zostanie podzielony na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Każdy poziom trwa po 60 minut. Zestaw zadań na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla każdego zdającego. Sprawdzane są umiejętności takie jak rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych. Zestaw zadań na poziomie rozszerzonym natomiast jest obowiązkowy tylko dla uczniów, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Uczniowie, których obowiązuje poziom rozszerzony muszą najpierw zdawać poziom podstawowy. Do poziomu rozszerzonego mogą przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić poziom swoich umiejętności językowych. Uczniowie na obu poziomach rozwiązują zadania z tego samego języka. Sprawdzanie umiejętności to rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych, wypowiedź pisemna.
Ważne egzaminy przed gimnazjalistami. Start we wtorek!
Przed trzecioklasistami szkół gimnazjalnych poważne zadanie – jutro rozpoczynają się egzaminy kończące ten etap nauki. Przez nimi stresujące trzy dni, w trakcie których napiszą testy z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz wybranego języka obcego. Uzyskany przez nich wynik będzie miał wpływ na to, do jakiej szkoły średniej zostaną przyjęci.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu