W liście wskazano, że bezpieczeństwo publiczne jednoznacznie kojarzy się z porządkiem, spokojem oraz zdolnością do zorganizowanego i szybkiego reagowania wobec wszelkich naruszeń prawa. Zachętą do podejmowania przedsięwzięć profilaktycznych tego typu jest Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”, którego założenia wpisują się wszelakie strategie bezpieczeństwa. Jednym z zadań programu „Razem Bezpieczniej” jest promocja zachowań i działań mających wpływ na ograniczenie zagrożeń, wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz identyfikację nieletnich sprawców przestępstw i wykroczeń. Dlatego też uznaliśmy, że poprzez wskazanie młodym ludziom konsekwencji wyborów życiowych, które niekiedy mogą kończyć się łamaniem prawa, popadaniem w uzależnienia i w rezultacie realną groźbą długoletniego więzienia, realizacja odpowiedniego materiału filmowego, który posłuży jako narzędzie do pracy z młodzieżą, idealnie wpisze się w założenia nowoczesnej profilaktyki i będzie mogła mieć wpływ na ograniczenie skali przestępczości nieletnich.
Zarówno policji jak i służbie więziennej zależy na promowaniu oraz zachęcaniu do zachowań zgodnych z prawem, co zdaniem obu tych służb przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia wykluczeniem społecznym, przestępczością, demoralizacją, ograniczenia zjawisk patologii społecznych, w tym narkomanii i alkoholizmu. Uznały one więc, że wspólne działania oparte na strategii edukacyjnej i informacyjnej, będą najbardziej skuteczne.
Tak powstał projekt pierwotnie nazwany „Więzienie – stracony czas”, którego adresatem jest młodzież - uczniowie szkół gimnazjalnych, zawodowych i średnich. Prace nad scenariuszem filmu doprowadziły pomysłodawców projektu do wniosku, że nazwa jest zbyt dosłowna – stąd zmiana tytułu filmu i całego projektu na „Stracony czas”. Młodzież sama bowiem podczas spotkań profilaktycznych będzie mogła odpowiedzieć na pytanie, co było tym czasem straconym i dlaczego?
Główne cele projektu to:
• wskazanie konsekwencji wyborów życiowych, które mogą kończyć się łamaniem prawa, popadaniem w uzależnienia i w rezultacie realną groźbą długoletniego więzienia,
• profilaktyka wiktymologiczna, wskazanie sytuacji prowadzących do przestępstwa, umiejętności przewidywania i unikania zagrożeń,
• zmniejszenie zagrożenia wykluczeniem społecznym, przestępczością, demoralizacją
• ograniczenie zjawisk patologii społecznych, w tym narkomanii i alkoholizmu.
Działania w ramach projektu zostały podzielone na kilka etapów, tj. napisanie scenariusza do kilku filmów zawierających niewłaściwe wybory młodzieży i ich konsekwencje, nagranie na podstawie scenariusza głównego narzędzia pracy - filmu profilaktycznego, opracowanie konspektu zajęć dla młodzieży, opracowanie materiału informacyjnego dotyczącego odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz życia w więzieniu. Wszystkie te materiały służyć będą osobom prowadzącym zajęcia z młodzieżą (funkcjonariuszom policji i służby więziennej, a w dalszej perspektywie także pedagogom szkolnym i nauczycielom).
Od podpisania wspólnego listu intencyjnego do pierwszego spotkania roboczego w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Warszawie minął niespełna miesiąc. Tam zapadły wstępne decyzje co do kształtu całego projektu, określono również pierwsze terminy realizacji poszczególnych etapów.
W związku z powyższym w już styczniu 2012 roku gotowe były scenariusze trzech filmów, pod roboczymi nazwami „Pseudokibice”, „Więzienie” i „Pijany kierowca”. Nad projektem scenariusza filmu pracowały nadkom. Agnieszka Guza i Sylwia Kraszewska z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu oraz kpt. Grzegorz Wróblewski - psycholog z Aresztu Śledczego w Warszawie-Mokotowie. Napisany materiał został poddany ocenie p. Grażyny Małkowskiej - pedagoga szkolnego PSP nr 143 w Warszawie, mediatora i specjalisty ds. profilaktyki uzależnień, a także autorki scenariuszy, w oparciu o które realizowano wiele przedstawień w ramach programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” (PaT). W wyniku prowadzonych konsultacji, uzgodniono ostateczną wersję scenariusza oraz zaplanowano cztery dni zdjęciowe.
Jeden z takich dni odbył się w Radomiu (fot.).
Pokaz premierowy filmu planowany jest dzień 7 marca 2012 roku podczas Ogólnopolskiej Konferencji Penitencjarnej w Warszawie. Poza tym nasz projekt zostanie zaprezentowany w trakcie konferencji poświęconej programowi „Razem bezpieczniej”, która odbędzie się w dniu 15 marca br. w Warszawie.