Uzależnienie od alkoholu? Wielu twierdzi, że to absurd - ot, wystarczy silna wola i już po „chorobie”. Problem jest jednak bardzo złożony, a wyjście z uzależnienia niezwykle trudne…
Uzależnienie od alkoholu jest chorobą i jak choroba powinno być leczone. Ma wymiar dużego problemu społecznego – zwykle bowiem cierpi nie tylko osoba uzależniona, ale także jej rodzina oraz bliższe i dalsze otoczenie.
Powszechny w polskim społeczeństwie wydaje się być pogląd, że spożywając małe dawki alkoholu nie można się od niego uzależnić. Tymczasem na uzależnienie od alkoholu wpływają predyspozycje naszego organizmu: genetyczne, biologiczne, osobowościowe oraz uwarunkowania społeczne.
Nie są też prawdziwe obiegowe stwierdzenia, że alkoholik musi spożywać alkohol codziennie, że osoba taka nie może pohamować się przed piciem, albo, że skoro dłuższy czas alkoholu nie spożywa to znaczy, iż nie jest uzależniona. Często bywa tak, że następuje tzw. picie ciągami - przez kilka dni, tygodni czy miesięcy, a potem następuje okres całkowitej abstynencji. Inny mit to „bezpieczeństwo” spożywania małych dawek alkoholu. Już codzienne wypijanie jednego piwa może spowodować chorobę!
Jak więc najprościej sprawdzić czy jest się uzależnionym od alkoholu? Pomóc nam w tym może test o nazwie CAGE. Trzeba w nim odpowiedzieć na cztery następujące pytania:
1. Czy myślałeś kiedykolwiek o konieczności przerwania picia?
2. Czy zdarzało się, że denerwowały Cię uwagi różnych osób z Twojego otoczenia, na temat Twojego picia?
3. Czy czułeś się kiedykolwiek źle lub winny z powodu swojego picia?
4. Czy zdarzało Ci się wypić od razu po przebudzeniu, dla uspokojenia się lub poprawy samopoczucia?
Jeżeli na jedno z pytań odpowiedź brzmi „tak” to można u danej osoby podejrzewać istnienie problemów alkoholowych. Jeżeli odpowiedź „tak” padła na 2 lub więcej pytań jest wielce prawdopodobne, że osoba uczestnicząca w teście ma problemy alkoholowe. Wówczas podejrzenie uzależnienia najlepiej sprawdzić w poradni terapii uzależnień u specjalisty z tej dziedziny. Niepotrzebne do tego jest żadne skierowanie, które często dla takich osób stanowi wymówkę do tego, aby z poradni nie skorzystać. Taka terapia jest bezpłatna, nie wymagane jest również ubezpieczenie. Jedyny warunek to stawienie się w poradni stanie stuprocentowej trzeźwości.
Przypomnijmy, że objawy alkoholizmu to:
? Zmiana tolerancji na alkohol (alkoholicy obserwują u siebie najpierw wzrost tolerancji - mogą wypić więcej niż kiedyś, następnie zaś tolerancja spada i do wprowadzenia się w stan nietrzeźwości wystarczą już małe ilości alkoholu).
? Zespół abstynencyjny (tzw. kac).
? Głód alkoholowy (przymus picia)
? Zaburzenia pamięci i świadomości
? Utrata kontroli nad piciem (niezdolność do zapanowania nad sposobami spożywania alkoholu)
? Koncentracja życia wokół picia
? Nawroty picia po próbach utrzymywania okresowej abstynencji
Leczenie i pomoc osobom uzależnionym przebiega na dwóch płaszczyznach - leczenia w systemie zamkniętym i w systemie otwartym. Największy problem w pomocy alkoholikowi stanowi brak motywacji do podjęcia leczenia u większości uzależnionych. Aby leczenie przyniosło skutek alkoholik musi zrozumieć istotę swojej choroby, wykazać wolę i chęć leczenia. Musi być zdecydowany na podjęcie leczenia, mimo, że jest to bardzo trudne bowiem szacuje się, iż pełny powrót do normalnego życia alkoholika trwa przeciętnie od ośmiu do dziesięciu lat. Szacuje się, że 70% alkoholików po terapii nie osiąga trwałych wyników w leczeniu.
Proces zdrowienia alkoholika charakteryzuje się sześcioma okresami rozwojowymi:
1. Uczenie się poprzez konsekwencję własnego postępowania, iż nie jest się w stanie bezpiecznie pić.
2. Odzyskiwanie kontroli nad procesami myślenia, zachowania, pamięci, emocji, zdolności realistycznego osądu (okres stabilizacji).
3. Zaakceptowanie choroby i uczenie się życia bez alkoholu (wczesny okres zdrowienia).
4. Dążenie do normalnego życia w zgodzie z sobą i innymi (zdrowienie zaawansowane).
5. Osiąganie poczucia własnej wartości, znalezienie sensu życia, bliskie kontakty z ludźmi, dojrzewanie duchowe (tzw. późny okres zdrowienia).
6. Utrzymanie trzeźwości.
Specjaliści szacują, że w Polsce uzależnionych jest 800 tysięcy do nawet 1 miliona osób!
W naszym cyklu artykułów przybliżymy Państwu problem alkoholizmu, pokażemy wielorakie konsekwencje z nim związane, a tym samym postaramy się Państwa przekonać ,że lepiej nie sięgać po tą wątpliwą przyjemność i poprzez to uniknąć wielu nieszczęść i cierpień.
Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów
Salus Et Facultas
w ramach:
Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie www.radom24.pl .
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radom.