– To historyczna chwila i historyczny projekt. Jest to kamień milowy jeśli chodzi o rozwój infrastruktury w naszym mieście. Obecny SOR został oddany do użytku w 2001 r. i nie spełnia już aktualnych wymogów. Dzięki rozbudowie powierzchnia oddziału zwiększy się z 1500 do 2300 metrów kwadratowych, co da szpitalowi zupełnie możliwości. Dziękuję wszystkim, którzy brali udział w procesie pozyskiwania pieniędzy zewnętrznych na tę inwestycję – mówi prezydent Radosław Witkowski.
Przypomnijmy, że na realizację inwestycji szpital pozyskał 35 mln zł z rezerwy budżetu państwa. Wkład własny miasta zapisany w budżecie i w Wieloletniej Prognozie Finansowej wynosi ponad 8,3 mln zł.
– Nowy, przebudowany SOR to większa powierzchnia, nowe ciągi komunikacyjne, wydzielone strefy dla pacjentów przywożonych przez zespoły ratownictwa medycznego, którzy wymagają natychmiastowej terapii oraz dla pacjentów zgłaszających się samodzielnie do SOR. Dodatkowo zaprojektowano izolatki dla pacjentów z objawami choroby zakaźnej. Będą także nowe gabinety, które pozwolą na prowadzenie nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Jestem przekonana, że po przebudowie i modernizacji znacznie poprawią się warunki pobytu pacjentów i komfort pracy personelu – mówi wiceprezydent Marta Michalska – Wilk.
Rozbudowany SOR będzie przygotowany na przyjęcie 70 tysięcy pacjentów rocznie. Harmonogram zakłada, że inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2025 roku. – Cieszę się, że to właśnie nam przypadła przyjemność realizacji tak ważnego dla miasta i regionu kontraktu. Mogę zapewnić, że inwestycja zostanie zrealizowana w dobrej jakości i w zakładanym terminie – deklaruje wiceprezes firmy Baudziedzic Marcin Baran.
Prace przy rozbudowie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego będą prowadzone w taki sposób, by została zachowana ciągłość jego pracy.