Ślubowanie odbyło się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Wydarzenie, które odbyło się na Placu Jagiellońskim, uświetniła widowiskowa defilada. W Zakładzie Doskonalenia Zawodowego to już tradycja, bo większość klas ma profil mundurowy, a sama szkoła nosi imię legendarnej jednostki sił zbrojnych Armii Krajowej.
- Kształtujemy w ten sposób postawę patriotyczną i proobronną. To ślubowanie jest szczególnie ważne z uwagi na to, że obchodzimy 100-lecie przybycia 72. Pułku do Radomia - powiedziała Katarzyna Kołodziejska, dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu.
Dla uczniów to ważny moment w życiu. Większość z nich chce związać swoją przyszłość z mundurem, a szkoła daje im taką szansę. Mogą dobyć zawód, ale też spełnić swoje pasje jako żołnierz, policjant czy strażak.
- Od dziecka ciekawiła mnie policja i stwierdziłam, że to będzie dobry kierunek, wiąże z tym przyszłość - przyznała jedna z uczennic. - My mamy dodatkowo ten plus, że nasza klasa jest pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, jesteśmy objęci pilotażem oddziału przygotowania wojskowego - tłumaczył kolejny uczeń. - Z tymi mundurami to już tak się czujemy wyróżnieni. Tak samo jak w wojsku przysięga, mundur też zobowiązuje - przyznali podopieczni szkoły.
W tym roku szkolnym w placówce ruszyła jedyna w woj. mazowieckim klasa kształcąca w zakresie cyberbezpieczeństwa. Takich klas w Polsce jest 16, a jej absolwenci w przyszłości mogą służyć w wojskach cybernetycznych.
- Jest to przede wszystkim klasa elitarna, elitarna na tle wszystkich klas w naszej szkole. Możliwości jakie daje, to przede wszystkim przygotowanie młodzieży do bardzo ważnej kwestii - jeżeli chodzi o informatykę - do cyberbezpieczeństwa - tłumaczył wychowawca klasy CyberMil, Michał Ciupak.
Aktualnie w klasach mundurowych szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego uczy się 800 uczniów. Ślubowanie klas pierwszych połączono z jubileuszem 75-lecia działalności edukacyjnej i 35-lecia kształcenia młodzieży w Radomiu.