Zapotrzebowanie na każdą grupę krwi nie maleje. Pamiętają o tym żołnierze 62 blp, klog i kdow, którzy w poniedziałek, 7 października wzięli udział w organizowanej już po raz siódmy w tym roku akcji honorowego krwiodawstwa. Listopadowa zbiórka miała dla żołnierzy wyjątkowy charakter, ponieważ odbyła się w trwającym w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu “Tygodniu Patriotycznym”.
- To moje trzecie, ale na pewno nie ostatnie oddawanie krwi. Jako żołnierze powinniśmy być gotowi do pomocy i poświęceń dla drugiego człowieka. To taki nasz “dar krwi” - nie musimy jej przelewać na polu walki, więc przelewamy krew tu – w stacji krwiodawstwa w słusznym celu pomocy osobom chorym - mówi szer. Paulina Kundys.
Krew codziennie ratuje ludzkie życie i odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia. To właśnie dzięki niej lekarze mają szanse odmienić los pacjentów, którzy walczą o zdrowie w polskich szpitalach. Wie o tym szer. Piotr Skowron, który na swoim koncie ma już 8 litrów oddanej krwi, a teraz planuje zostać dawcą immunizowanym.
Zawsze po oddaniu krwi rozpiera mnie energia, natomiast kiedy z różnych przyczyn nie mogę stawić się w RCKiK, to faktycznie czegoś brakuje - zauważa szer. Piotr Skowron i zachęca do krwiodawstwa: - Często od naszego wyboru, honorowej decyzji, może zależeć życie. To decyzja naprawdę bezcenna!
Już po raz kolejny w radomskim centrum krwiodawstwa odbywa się “Tydzień Patriotyczny”, którego celem – obok uzupełnienia zapasów krwi – jest upamiętnienie bohaterów walk o wolność Polski, w przededniu 104. rocznicy odzyskania niepodległości. Na krwiodawców, którzy w terminie od 6 do 13 listopada oddadzą krew w stacji w Radomiu, oddziale terenowym w Grójcu lub podczas akcji wyjazdowych czekają specjalne upominki.
- Krwiodawcy podkreślają, że oddają krew by pomóc drugiemu człowiekowi, jednak na osoby, które decydują się na ten gest czeka szereg udogodnień. Oczywiście każdy otrzymuje ekwiwalent kaloryczny - te tradycyjne czekolady. To również zaświadczenie do pracy, które jest zwolnieniem – krwiodawca jest zwolniony z pracy nie tylko w dniu oddawania krwi, ale również dzień po – ma możliwość się zregenerować. Zniżki, np. Komunikacji miejskiej, aptekach, a czasem nawet w punktach usługowych przysługują Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi - wyjaśnia Krzysztof Matla - lekarz w RCKiK w Radomiu.
Podczas listopadowej zbiórki żołnierze oddali ponad 13 litrów krwi pełnej, prawie 5 litrów osocza oraz blisko litr płytek krwi. Do radomskiego “Krwiodawstwa” zgłosiło się ponad 40 terytorialsów.