O godzinie 6.00 w trzech różnych lokalizacjach na terenie południowego Mazowsza, blisko 1000 żołnierzy rozpoczęło swoje pierwsze w 2023 roku szkolenia rotacyjne. Mazowieccy Terytorialsi przez dwa dni odbywali intensywne szkolenie o zróżnicowanym poziomie.
Pierwsze w tym roku szkolenia rotacyjne odbyli żołnierze z batalionów w Radomiu, Nowym Mieście nad Pilicą i Pomiechówku oraz samodzielnych kompanii: saperów, logistycznej i dowodzenia. Już za kilka dni swoje comiesięczne szkolenia odbędą żołnierze z Książenic.
W ramach pierwszej w tym roku “rotacji” żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu i 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku oraz samodzielnych kompanii: dowodzenia i logistycznej uczestniczyli w marszach kondycyjnych i ćwiczeniach z zielonej taktyki doskonaląc poruszania się w trudnym, lesistym terenie. Wzięli udział w zajęciach z walki wręcz oraz doskonalili umiejętności strzeleckie. Weekendowe szkolenie stało się również okazją do utrwalania zasad udzielania pierwszej pomocy i ewakuacji rannego z pola walki.
Natomiast żołnierze kompanii saperów, którzy w miniony weekend również rozpoczęli rok szkoleniowy wzięli udział m.in. w zajęciach z rzutu granatem ćwiczebnym w ruchu, jak i z różnych postaw. Podczas weekendowej rotacji saperzy 6MBOT uczestniczyli w zajęciach z wykrywania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych przy pomocy wykrywaczy min i macek minerskich. Dodatkowo, żołnierze kompanii zapoznali się z różnego rodzaju minami przeciwpancernymi. Natomiast w ramach ćwiczeń z zakresu zarządzania kryzysowego saperzy doskonalili technikę budowania wałów przeciwpowodziowych za pomocą spycharko ładowarki.
Mamy to w DNA
Jako że terytorialność jest wpisana w DNA żołnierzy WOT, szkolenia rotacyjne 6MBOT najczęściej odbywają się w SRO (Stałych Rejonach Odpowiedzialności), gdzie na co dzień mieszkają Terytorialsi. W ramach szkoleń prowadzone są m.in. zajęcia w terenie, doskonalenie umiejętności strzeleckich czy wzmacnianie tężyzny fizycznej. Nie brakuje również zajęć teoretycznych.
W ciągu roku szkoleniowego prowadzone będą również ćwiczenia z zarządzania kryzysowego z innymi służbami, m.in. Policją, Państwową Strażą Pożarną oraz Służbą Ratownictwa Medycznego. Ich celem będzie przygotowanie do wsparcia administracji publicznej oraz niesienia pomocy społeczności lokalnej.
Czekamy na ochotników
Tuż przed końcem 2022 Wojska Obrony Terytorialnej osiągnęły liczbę 36 tysięcy żołnierzy, z czego ponad 2 tysiące stanowią żołnierze 6 Mazowieckiej BOT. Nowy – 2023 rok zaczynamy silniejsi nie tylko o doświadczenia poprzednich lat, ale też gotowi na przyjęcie nowych Terytorialsów.
Już w sobotę - 11 lutego, w Radomiu powitamy pierwszych tegorocznych ochotników, którzy przeszli procedurę rekrutacyjną i stawią się na 16-dniowe szkolenie podstawowe. Przyszli kandydaci na żołnierzy rozpoczną swoje "szesnastki" w ramach projektu „Ferie z WOT”, który dedykowany jest przede wszystkim uczniom, studentom oraz nauczycielom, którzy czas przerwy w nauce chcą aktywnie wykorzystać na zdobycie nowych umiejętności i zostać żołnierzami Wojska Polskiego.