Współpraca jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi to ważny element działania Sił Zbrojnych w Polsce. Jej celem jest angażowanie społeczeństwa w sprawy związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Właśnie na tej podstawie w minionym tygodniu odbyło się kolejne już szkolenie uczniów klas mundurowych z liceum CN-B Fenix w Radomiu. Celem szkolenia oprócz realizacji warunków współpracy nawiązanej ze szkołą było zwiększenie wśród uczniów szkoły CN-B Feniks świadomości na temat Wojska Obrony Terytorialnej, specyfiki służby i związanych z nią korzyści.
Zajęcia są organizowane w sposób atrakcyjny oraz zapewniają możliwą, jak największą realność i odwzorowanie szkoleń żołnierzy. Uzupełniane są w elementy współzawodnictwa tak, by były atrakcyjne dla młodych ludzi oraz by zachęcić ich do jeszcze większego zaangażowania.
Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu pozwoliły uczniom zdobyć nowe doświadczenie i wiedzę, która zostanie wykorzystana na różnego typu szkoleniach przygotowujących młodzież do wykonywania przez nich zawodu marzeń - żołnierza. Szkolenie zawierało elementy z zakresu inżynieryjno-saperskiego, medycyny pola walki topografii, topografii terenowej, pracy na mapach (orientacja w terenie) oraz taktyki. Uczciwie uczyli się m.in. jak w bezpieczny sposób przetransportować rannego z pola walki, posługiwania się mapą i kompasem czy wyznaczenia azymutu.
Jak mówi jeden z instruktorów: - Uczniowie klas mundurowych na każdym szkoleniu jakie mamy możliwość z nimi przeprowadzić wykazują się ogromnym zainteresowaniem i chęcią nauki i przyswajania nowych informacji nie zważając na zmęczenie, które towarzyszyło tak intensywnemu szkoleniu.
Bardzo często takie spotkania z żołnierzami, podczas których doskonali się praktyczne umiejętności młodzieży są dużo bardziej kształcące niż czysto teoretyczne zajęcia w szkolnej sali. Chodzi tu przede wszystkich o wspólne działania szkoleniowe na rzecz obronności Państwa, rozwoju potencjału osobowego Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), kształtowania postaw patriotycznych, promowania pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych RP i służby wojskowej, ze szczególnym uwzględnieniem WOT.