Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Sypnęło zabytkami

nika 2011-07-24 09:52:00

Siedziba radomskiego Urzędu Stanu Cywilnego została wpisana do rejestru zabytków. W najbliższych dniach pod ochroną konserwatorską znajdzie się także dawna szkoła podstawowa przy al. Grzecznarowskiego.
 

- Pałac Ślubów ma szczególne wartości artystyczne i historyczne. Do dziś zachowała się oryginalna klatka schodowa wraz z ażurową żeliwną balustradą. Budynek, z reprezentacyjną fasadą i zachowanym układem wnętrz, ze względu na rolę, jaką pełni w świadomości lokalnej społeczności, stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych obiektów w Radomiu – mówi Monika Dziekan, rzecznik mazowieckiego konserwatora zabytków.

Obiekt został wzniesiony w 1927 roku dla Powiatowego Związku Samorządowego według projektu słynnego radomskiego architekta Alfonsa Pinno. Budynek z kolumnowym portykiem reprezentuje klasycyzującą architekturę, odwołując się formą do tzw. modernizmu klasycyzującego, charakterystycznego dla XX-lecia międzywojennego. Po II wojnie światowej przy ul. Moniuszki 9 mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, w którym represjonowano żołnierzy NSZ, AK i WIN-u. Od 1975 roku gmach zajmuje Urząd Stanu Cywilnego i część wydziałów Urzędu Miejskiego; odbywają się tu także posiedzenia Rady Miejskiej Radomia.

Jak powiedziała nam Monika Dziekan, w najbliższych dniach możemy się spodziewać decyzji o wpisaniu do rejestru zabytków dawnej szkoły podstawowej (potem liceum Słowackiego, a od września – Zespołu Szkół Plastycznych) przy al. Grzecznarowskiego. Budynek powstał w latach dwudziestych XX wieku za pieniądze z pożyczki ulenowskiej, którą zaciągnęło miasto.

O wpis do rejestru zarówno Pałacu Ślubów, jak i szkoły przy Grzecznarowskiego wnioskował Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia. - Bardzo się z tej decyzji cieszymy. Teraz zależy nam jeszcze na uznaniu za zabytek bloku przy ul. Dowkontta 4 i całego osiedla wybudowanego dla pracowników Fabryki Broni – mówi Aleksander Sawicki, przewodniczący SKRZR.

Na początku lipca do rejestru zabytków trafił budynek Sądu Rejonowego przy ul. Żeromskiego 43/45. Komitet chce, by ochroną konserwatorską objęte zostały m.in. kamienice 15, 16, 30, 32, 47, 48, 50 i 58 przy ul. Żeromskiego, obiekty garbarni przy ul. Okulickiego i Warszawskiej czy magazyny tytoniowe przy ul. Wierzbickiej. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych