- Pałac Ślubów ma szczególne wartości artystyczne i historyczne. Do dziś zachowała się oryginalna klatka schodowa wraz z ażurową żeliwną balustradą. Budynek, z reprezentacyjną fasadą i zachowanym układem wnętrz, ze względu na rolę, jaką pełni w świadomości lokalnej społeczności, stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych obiektów w Radomiu – mówi Monika Dziekan, rzecznik mazowieckiego konserwatora zabytków.
Obiekt został wzniesiony w 1927 roku dla Powiatowego Związku Samorządowego według projektu słynnego radomskiego architekta Alfonsa Pinno. Budynek z kolumnowym portykiem reprezentuje klasycyzującą architekturę, odwołując się formą do tzw. modernizmu klasycyzującego, charakterystycznego dla XX-lecia międzywojennego. Po II wojnie światowej przy ul. Moniuszki 9 mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, w którym represjonowano żołnierzy NSZ, AK i WIN-u. Od 1975 roku gmach zajmuje Urząd Stanu Cywilnego i część wydziałów Urzędu Miejskiego; odbywają się tu także posiedzenia Rady Miejskiej Radomia.
Jak powiedziała nam Monika Dziekan, w najbliższych dniach możemy się spodziewać decyzji o wpisaniu do rejestru zabytków dawnej szkoły podstawowej (potem liceum Słowackiego, a od września – Zespołu Szkół Plastycznych) przy al. Grzecznarowskiego. Budynek powstał w latach dwudziestych XX wieku za pieniądze z pożyczki ulenowskiej, którą zaciągnęło miasto.
O wpis do rejestru zarówno Pałacu Ślubów, jak i szkoły przy Grzecznarowskiego wnioskował Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia. - Bardzo się z tej decyzji cieszymy. Teraz zależy nam jeszcze na uznaniu za zabytek bloku przy ul. Dowkontta 4 i całego osiedla wybudowanego dla pracowników Fabryki Broni – mówi Aleksander Sawicki, przewodniczący SKRZR.
Na początku lipca do rejestru zabytków trafił budynek Sądu Rejonowego przy ul. Żeromskiego 43/45. Komitet chce, by ochroną konserwatorską objęte zostały m.in. kamienice 15, 16, 30, 32, 47, 48, 50 i 58 przy ul. Żeromskiego, obiekty garbarni przy ul. Okulickiego i Warszawskiej czy magazyny tytoniowe przy ul. Wierzbickiej.