- To największe święto piekarzy w Polsce. Ważne nie tylko dla nas, ale także dla wszystkich radomian. Warto podkreślić, że - w opinii naszych kolegów - w Radomiu piecze się najlepszy chleb w Polsce – twierdzi Jarosław Gajda, prezes Cechu Piekarzy w Radomiu.
Swoje wyroby zaprezentuje dziewięć piekarni, w tym sześć z Radomia. Swój przyjazd zapowiedziała także piekarnia Sarzyńskich z Kazimierza Dolnego; Jarosław Gajda zapewnia, że goście przywiozą swoje słynne koguciki. Tradycyjnie już podczas Święta Chleba odbędzie się pasowanie 14 adeptów na ucznia pierwszej klasy Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich, rozstrzygnięty zostanie także konkurs na Dobry Chleb.
XIII Święto Chleba rozpocznie się o godz. 10 mszą świętą. - Ci, którzy zechcą u nas uczestniczyć w niedzielnym nabożeństwie, jak zresztą wszyscy, którzy przyjdą do skansenu do godz. 11, nie będą musieli płacić za wstęp – zaznacza Ilona Jaroszek-Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.
W skansenie trwają prace przy budowie pracowni konserwatorskiej i ścieżki dydaktycznej, co oznacza, że część terenu będzie dla zwiedzających niedostępna. Dlatego kierownictwo MWR postanowiło obniżyć nieco cenę biletów – za normalny zapłacimy 9 zł, za ulgowy 5 zł, a za rodzinny - 19.
Co przygotowali organizatorzy? Będzie można podziwiać dożynkowe wieńce, zobaczyć omłoty i pokaz obróbki lnu oraz przerobu kukurydzy na kiszonkę. Na scenie głównej (teren pod wiatrakami) zaprezentuje się kapela braci Tarnowskich, kapela Zdzisława Kwapińskiego, Zespół Pieśni i Tańca Warszawianka (godz. 14.50-16), zespół Etanis (godz. 16.30-17.30) oraz gwiazda wieczoru – De Press (18-19.15). Radomskie Muzykanty, Zespół Obrzędowy ze Strykowic oraz kapele: Krzysztofa Rokicińskiego i Zdzisława Kwapińskiego przygrywać będą w godz. 12.30-18 na małej scenie, w zagrodzie z Jastrzębi. Spróbujemy potraw regionalnych przygotowanych przez Zespół Obrzędowy ze Strykowic, zespół Zaborowianki i Koło Gospodyń Wiejskich z Kurpi. Poza tym czeka czeka nas kiermasz sztuki ludowej i wyrobów pszczelarskich.
Do skansenu dowiozą nas specjalne autobusy linii 70, które kursować będą w godz. 9-19.45 z częstotliwością co kwadrans, i za przejazd którymi trzeba zapłacić zgodnie z miejską taryfą. Trasa „siedemdziesiątki”: osiedle Michałów, Mieszka I, Chrobrego, Kusocińskiego, Żwirki i Wigury, 25 Czerwca, Sienkiewicza, Mickiewicza, Traugutta, Poniatowskiego, Dowkontta, 1905 Roku, Limanowskiego, Wierzbicka (w przeciwnym kierunku – ks. Łukasika), Warsztatowa, Potkanowska, Starokrakowska, Stalowa; przystanek końcowy Potkanowska/Stalowa. W rejonie dworca PKP autobusy mają odjeżdżać z przystanku Poniatowskiego/dworzec w kierunku Potkanowa i Traugutta/dworzec PKP w kierunku osiedla Michałów. Uruchomiony zostanie również dodatkowy przystanek Warsztatowa/Wierzbicka w kierunku Potkanowa. Poza tym na trasie będą obowiązywać wszystkie istniejące przystanki. Tam też znajdą się szczegółowe rozkłady jazdy.
Na czas trwania Święta Chleba ul. Szydłowiecka stanie się ulicą jednokierunkową – wjechać w nią będzie można od Starokrakowskiej, wyjechać – na Kielecką. Skansen dysponuje dwoma parkingami, zorganizowany zostanie również parking po jednej stronie ul. Szydłowieckiej, ale w sumie miejsc postojowych nie jest dużo. Dlatego organizatorzy apelują o korzystanie z komunikacji miejskiej.