Inicjatywa ta ma ogromne znaczenie, ponieważ ciągle wielu pacjentów zmagających się z nadciśnieniem tętniczym nie jest leczonych skutecznie. Przyczyn tego stanu jest wiele – z pewnością ma w tym swój udział zła współpraca między pacjentem – lekarzem. W rozwiązaniu tego problemu pomóc mogą leki złożone – wygodne i bezpieczne dla pacjenta tabletki pozwalające zastąpić dwie pigułki jedną.
Nadciśnienie tętnicze to choroba, której przebieg nie boli, ale może mieć skutki śmiertelne. Nazywana przez lekarzy „cichym zabójcą”, może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu lub uszkodzenia nerek. Na świecie problem nadciśnienia tętniczego dotyczy 1,5 miliarda ludzi. W Polsce z tym schorzeniem zmaga się aż 8,6 mln dorosłych. 88% osób z tej grupy nie jest leczonych skuteczne, właściwie zdiagnozowanych bądź nie jest w ogóle objętych terapią. W celu zwrócenia uwagi opinii publicznej na poważne konsekwencje wynikające z podwyższonego poziomu ciśnienia krwi, na możliwości prewencji, diagnostyki, a także leczenia tej groźnej choroby, obchodzony jest specjalny dzień walki z nadciśnieniem tętniczym.
Dzień 17 maja 2011 to już siódma odsłona akcji, jaką jest ustanowiony przez Światową Ligę Nadciśnienia Tętniczego (World Hypertension League) Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się w 2005 roku i od tego czasu obchodzone jest corocznie. Myśl przewodnia tegorocznej akcji brzmi „Know Your Numbers and Target Your Blood Pressure” (Poznaj swoje wyniki i sprawdź ciśnienie krwi) i namawia do dokonywania regularnego pomiaru ciśnienia krwi. Kontrola jego poziomu jest o tyle ważna, że nadciśnieniem tętniczym zagrożone są nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale również ludzie młodzi.
W momencie gdy pomiary ciśnienia tętniczego krwi wykryją u pacjenta nieprawidłowości, w leczeniu choroby potrzebna staje się odpowiednia i skuteczna terapia oparta na doświadczeniu lekarza oraz pełnej współpracy pacjenta. Dotychczasowe metody leczenia stosowane od wielu lat przez lekarzy w Polsce, polegające na stopniowym zwiększaniu dawek pojedynczego leku lub dołączaniu kolejnego skutkują niestosowaniem się przez pacjentów do zaleceń. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest często wymóg stosowania więcej niż jednego leku, a co za tym idzie skomplikowany kalendarz terapii.
W rozwiązaniu tego problemu pomóc może terapia złożona polegająca na zastosowaniu gotowej kombinacji leków w jednej tabletce. Dzięki niej pacjent może zastąpić kilka osobno stosowanych leków jedną tabletką zawierającą substancje aktywne obecne w uprzednio przyjmowanych preparatach. Ten sposób leczenia pomaga osiągnąć właściwe wartości ciśnienia tętniczego, przyspieszając osiągnięcie celów terapeutycznych przy porównywalnej lub lepszej tolerancji niż w przypadku monoterapii wyższymi dawkami leków hipotensyjnych. Gotowe połączenia lekowe oferują wiele przewag związanych z uproszczeniem terapii. Przede wszystkim dotyczą one poprawy motywacji pacjenta do ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich.
Program edukacyjny na temat nadciśnienia tętniczego i terapii pozwalającej na jego kontrolę został wsparty przez: Egis, MSD, Bayer, Sanofi – Aventis oraz KRKA.