- Wszyscy wiemy jak ważne jest dbanie o środowisko – mówił wiceprezydent Krzysztof Ferensztajn – Na osiedlu Zamłynie zadymienie jest naprawdę duże. Bardzo cieszę się z tej współpracy.
W ramach podjętej współpracy Katedra Ochrony Środowiska Wydziału Materiałoznawstwa Technologii i Wzornictwa dokona ekspertyzy próbek popiołów pobranych i dostarczonych przez straż miejską z pieców przydomowych. Koszty materiałów niezbędnych do analizy pokryje gmina. - Strażnicy miejscy otrzymali upoważnienie od prezydenta miasta, które pozwala na sprawdzanie czym palą w piecach mieszkańcy. Na teren posesji funkcjonariusze mogą wejść w godz. 6-22, na teren firmy przez całą dobę. Mieszkaniec nie zgadzając się na przeprowadzenie kontroli popełnia przestępstwo zagrożone karę do trzech lat pozbawienia wolności – wyjaśniał Piotr Stępień.
Dzięki porozumieniu studenci PR będą mieli możliwość odbycia obowiązkowych praktyk zawodowych w straży miejskiej. Dodatkowo straż miejska zorganizuje i przeprowadzi cykl szkoleń dla studentów z zakresu swojej działalności oraz przedmiotu wzajemnej współpracy.
Sprawdzanie przydomowych pieców odbywa się w ramach akcji „Czysty Radom”. - Jeśli chodzi o kontrole pieców, przeprowadziliśmy ich 15, z czego osiem razy wręczono mandaty karne – mówi Stępień.
Celem akcji „Czysty Radom” jest promowanie i prowadzenie działań dotyczących czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Radomia. Działania prowadzone przez strażników miejskich będą miały charakter cykliczny, tzn. będą prowadzone stosownie do pór roku, które mają swoją specyfikę.