Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Stary Radom pod ochroną

nika 2011-08-25 17:00:00

Nie będzie przemysłu, hodowli, handlu i usług, a także składowania odpadów czy umieszczania reklam – miasto chce utworzyć na terenie części doliny Mlecznej wraz z grodziskiem Piotrówka i Starym Ogrodem park kulturowy.

Park kulturowy to jedna z form ochrony nie pojedynczego zabytku czy nawet zespołu, ale szczególnie cennego krajobrazu z zabytkami nieruchomymi, charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej. Pomysł, by taką ochroną objąć grodzisko Piotrówka i przylegające doń tereny, pojawił się kilka lat temu. Na najbliższej sesji radni zajmą się już projektem uchwały w tej sprawie.

Park kulturowy Stary Radom - bo tak ma się nazywać – powstanie na terenie ograniczonym ulicami: Wernera, Mireckiego. Limanowskiego, Dębową, Maratońską, Kielecką, Garbarską, Rawską i Okulickiego, a obejmie Stary Ogród, okolice Mlecznej i Piotrówkę. „Celem utworzenia Parku Kulturowego Stary Radom jest zintegrowana ochrona wyjątkowych wartości krajobrazowych, przyrodniczych i kulturowych tego obszaru, powstrzymanie ich degradacji oraz zachowanie wyróżniających się pod względem walorów krajobrazowych otwartych terenów łąk, historycznie ukształtowanej przestrzeni z zabytkami i zespołami zabytkowymi, stanowiskami archeologicznymi, zespołami zieleni naturalnej. Obszar projektowanego parku kulturowego jest terenem o szczególnie cennych i unikatowych wartościach kulturowych i przyrodniczych” - możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu uchwały.

Projektowany park został podzielony na dwie części – strefa A to tereny zielone w dolinie Mlecznej wraz z Piotrówką, pozostały obszar należy do strefy B. Na terenie całego parku nie będzie można prowadzić robót budowlanych, które mogłyby zmienić istniejący krajobraz, a także budować nowych obiektów czy adaptować starych na cele przemysłowe, handlowe lub usługowe, jeśli ich powierzchnia miałaby przekraczać 400 metrów. Nie wolno będzie tu także prowadzić działalności uciążliwej, ani żadnych robót prowadzących do przekształceń historycznych budowli (samego grodziska, kościoła św. Wacława, osady targowej czy przebiegu ul. Staromiejskiej). Obie strefy mają być ponadto wolne od wszelkich reklam, a tablice tu stojące muszą mieć związek z parkiem lub z imprezami odbywającymi się na jego terenie.

Oczywiście utworzenie parku kulturowego nie oznacza, że cały ten obszar zostanie zachowany w obecnym – mało atrakcyjnym - stanie. W przyszłości powstaną tu place zabaw dla dzieci, boiska i ścieżki rowerowe, a także tarasy widokowe. Miasto nadal zamierza prowadzić badania archeologiczne na Piotrówce, więc odwiedzający park będą mieli też możliwość obserwowania naukowców przy pracy.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych