W tym roku – 18 października - mija 10 lat od tragicznej śmierci ordynariusza diecezji radomskiej. Konferencję w Wyższym Seminarium Duchownym zaplanowano na piątek, 30 września, a to dlatego, by mogli w niej wziąć udział studenci i pracownicy trzech uczelni, z którymi bp Jan był związany: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagielońskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
- Kiedy jechałam któregoś razu z Warszawy do Radomia, przyszło mi do głowy, że szkoda, iż bp Jan nie miał okazji zobaczyć owocu swoich marzeń, czyli zmodernizowanej siódemki, a zawsze chciał, żeby radomianie dojeżdżali do stolicy w godzinę. Myślę, że ta trasa zasłużyła na to, żeby ja nazwać „chrapkówką” - mówił prof. Jerzy Olędzki, przyjaciel bp. Jana Chrapka i jeden z pomysłodawców zorganizowania poświęconej kapłanowi konferencji.
Prof. Olędzki przekonuje, że choć tytuł „konferencja naukowa” brzmi poważnie, spotkanie w seminarium na pewno nie będzie nudne, bo bp Jan osoba nudną nie był. - To spotkanie przyjaciół biskupa z całej Polski. Wszystkie panele dyskusyjne, które na 30 września przygotowujemy, to wystąpienia grup przyjaciół, którzy będą mówić, co bp Jan zrobiłby, powiedział, jak by się zachował w 2011 roku – tłumaczy naukowiec. - Przyjaciele opowiedzą, jak ich zdaniem bp Chrapek wpływa na dziennikarzy, na media i jak osoby duchowne postrzegają media.
Podczas konferencji zaplanowane zostały cztery panele. W panelu dziennikarskim wezmą udział laureaci biskupiej nagrody Ślad, a w panelu redakcyjnym laureaci nagrody Totus medialny. Natomiast podczas panelu studenckiego dyskutować będą ci, którzy ordynariusza diecezji radomskiej nie znali – stypendyści Konkursu Akademickiego im. Biskupa Jana Chrapka. Jedyny referat – o wizji społecznej roli Kościoła w listach pasterskich bp. Jana - wygłosi Zbigniew Nosowski.
Pokażemy także dwa filmy dokumentalne; jeden został zrobiony przez studentkę, drugi to produkcja TVP. W obu przypadkach będą to pokazy premierowe. Autorzy przez dwa miesiące jeździli po Polsce i rozmawiali z ludźmi, którzy znali bp. Jana – zdradza prof. Olędzki.
- Osoba bp. Jana Chrapka jest cały czas w naszej pamięci. Nie urodził się w Radomiu, ale był z Radomiem bardzo związany; walczył o rzeczy dla naszego miasta ważne i tworzył pozytywny wizerunek Radomia – uważa prezydent Andrzej Kosztowniak.
Niegdysiejszy ordynariusz diecezji w Radomiu zostawił wiele śladów – choćby kuchnie i jadłodajnie dla ubogich. To on zainicjował Apele Młodych, które organizowane są do dzisiaj, z jego inicjatywy po diecezji jeździł mammobus.
Bp Jan bardzo się cieszył, kiedy został ordynariuszem diecezji radomskiej. Urodził się przecież niedaleko stąd (w Skolankowskiej Woli, powiat Opatów – przyp. Autor), więc czuł się związany z ziemią radomską – wyjaśnia prof. Olędzki.
Na konferencję może przyjść każdy. No jej zakończeniu uczestnicy przejadą do katedry i złożą kwiaty na grobie bp. Chrapka. Wieczorem pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w bazylice mniejszej pw. św. Kazimierza odprawiona zostanie msza święta. Homilię wygłosi prymas Polski, abp Józef Kowalczyk.