Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Śladami biskupa Chrapka. Będzie spotkanie przyjaciół

nika 2011-09-20 16:06:00

- Idea spotkania przyjaciół bp. Jana Chrapka zrodziła się w ubiegłym roku. Kiedy zastanawialiśmy się, gdzie taką konferencję zrobić, przypomnieliśmy sobie, że biskupowi zawsze bardzo zależało na promocji Radomia. No i tu bp Jan spoczywa – tłumaczy prof. Jerzy Olędzki, organizator konferencji „Ślady biskupa Jana Chrapka”.

W tym roku – 18 października - mija 10 lat od tragicznej śmierci ordynariusza diecezji radomskiej. Konferencję w Wyższym Seminarium Duchownym zaplanowano na piątek, 30 września, a to dlatego, by mogli w niej wziąć udział studenci i pracownicy trzech uczelni, z którymi bp Jan był związany: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagielońskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Kiedy jechałam któregoś razu z Warszawy do Radomia, przyszło mi do głowy, że szkoda, iż bp Jan nie miał okazji zobaczyć owocu swoich marzeń, czyli zmodernizowanej siódemki, a zawsze chciał, żeby radomianie dojeżdżali do stolicy w godzinę. Myślę, że ta trasa zasłużyła na to, żeby ja nazwać „chrapkówką” - mówił prof. Jerzy Olędzki, przyjaciel bp. Jana Chrapka i jeden z pomysłodawców zorganizowania poświęconej kapłanowi konferencji.

Prof. Olędzki przekonuje, że choć tytuł „konferencja naukowa” brzmi poważnie, spotkanie w seminarium na pewno nie będzie nudne, bo bp Jan osoba nudną nie był. - To spotkanie przyjaciół biskupa z całej Polski. Wszystkie panele dyskusyjne, które na 30 września przygotowujemy, to wystąpienia grup przyjaciół, którzy będą mówić, co bp Jan zrobiłby, powiedział, jak by się zachował w 2011 roku – tłumaczy naukowiec. - Przyjaciele opowiedzą, jak ich zdaniem bp Chrapek wpływa na dziennikarzy, na media i jak osoby duchowne postrzegają media.

Podczas konferencji zaplanowane zostały cztery panele. W panelu dziennikarskim wezmą udział laureaci biskupiej nagrody Ślad, a w panelu redakcyjnym laureaci nagrody Totus medialny. Natomiast podczas panelu studenckiego dyskutować będą ci, którzy ordynariusza diecezji radomskiej nie znali – stypendyści Konkursu Akademickiego im. Biskupa Jana Chrapka. Jedyny referat – o wizji społecznej roli Kościoła w listach pasterskich bp. Jana - wygłosi Zbigniew Nosowski.

Pokażemy także dwa filmy dokumentalne; jeden został zrobiony przez studentkę, drugi to produkcja TVP. W obu przypadkach będą to pokazy premierowe. Autorzy przez dwa miesiące jeździli po Polsce i rozmawiali z ludźmi, którzy znali bp. Jana – zdradza prof. Olędzki.

- Osoba bp. Jana Chrapka jest cały czas w naszej pamięci. Nie urodził się w Radomiu, ale był z Radomiem bardzo związany; walczył o rzeczy dla naszego miasta ważne i tworzył pozytywny wizerunek Radomia – uważa prezydent Andrzej Kosztowniak.

Niegdysiejszy ordynariusz diecezji w Radomiu zostawił wiele śladów – choćby kuchnie i jadłodajnie dla ubogich. To on zainicjował Apele Młodych, które organizowane są do dzisiaj, z jego inicjatywy po diecezji jeździł mammobus.

Bp Jan bardzo się cieszył, kiedy został ordynariuszem diecezji radomskiej. Urodził się przecież niedaleko stąd (w Skolankowskiej Woli, powiat Opatów – przyp. Autor), więc czuł się związany z ziemią radomską – wyjaśnia prof. Olędzki.

Na konferencję może przyjść każdy. No jej zakończeniu uczestnicy przejadą do katedry i złożą kwiaty na grobie bp. Chrapka. Wieczorem pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w bazylice mniejszej pw. św. Kazimierza odprawiona zostanie msza święta. Homilię wygłosi prymas Polski, abp Józef Kowalczyk.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych