Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Skomplikowany rynek pracy. Bezrobocie spadło, ale...

Dagmara Gac 2011-09-23 15:29:00

- Pod koniec sierpnia sytuacja na polskim rynku pracy uległa poprawie; stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,1 %. Jednak okres jesienno-zimowy zawsze skutkuje wzrostem bezrobocia – mówiła na konferencji prasowej Czesława Ostrowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

W gospodarce rynkowej nie da się zlikwidować bezrobocia, można jedynie je złagodzić. – Mamy środki na realizację staży, ale zdecydowanie mniej niż w latach ubiegłych. W zeszłym roku Radom dostał 70 mln zł – relacjonowała minister.

Rynek pracy w Polsce jest skomplikowany. W Radomiu wciąż odczuwalne są skutki bezrobocia strukturalnego, powstałego w wyniku upadku zakładów pracy. Zauważono jednak że tempo spadku bezrobocia w naszym mieście jest szybkie.

Aleksander Kornatowski zwrócił uwagę na to, że w ciągu czterech lat w kraju stworzono 300 tys. miejsc pracy. Dzięki dotacjom unijnym z Wojewódzkiego Urzędu Pracy powstało ponad 900 przedsiębiorstw. - Na rynku pozostało 80 % z nich i dziś są to już firmy kilkuosobowe – mówił Aleksander Kornatowski, zastępca dyrektora PUP w Warszawie.

W roku 2010 na rynku pracy było najwięcej osób pracujących. Liczba ta nie zmieniła się do dzisiaj, jednak do średniej europejskiej Polsce nieco brakuje.

Na konferencji poruszono także temat Funduszu Pracy oraz dotacji unijnych. – Fundusz znajduje się w dobrej sytuacji, nie jest zadłużony – stwierdziła Czesława Ostrowska. Józef Bakuła stwierdził jednak, że kiedy Minister Pracy dysponował tym funduszem, sytuacja była lepsza.

Jeśli chodzi natomiast o dotacje unijne, okazały się one jedynym ratunkiem dla urzędów pracy. Dzięki nim ustabilizowano ich sytuację.

Uczestnicy konferencji odnieśli się także do pomysłu podziału urzędu pracy na miejski i powiatowy. Uczestnicy skrytykowali jednak tą inicjatywę stwierdzając, że nic dobrego nie wniesie ona dla miasta, a spowoduje wręcz wzrost kosztów. – Podzielenie urzędu nie jest dobrym pomysłem. Rozmawiano o tym w zeszłym roku i podjęto nawet jakieś kroki, ale jak sytuacja wygląda dzisiaj nie wiem – informował starosta radomski Mirosław Ślifirczyk.

Minister Ostrowska zwróciła uwagę na prace prowadzone nad internetową rejestracją bezrobotnych. – Być może niebawem zaistnieje możliwość internetowej rejestracji w urzędach pracy – powiedziała. Ważnym elementem tzw. e-urzędu jest także Zielona Linia. Na stronie www.zielonalinia.gov.pl znajdują się oferty urzędów pracy z całego kraju, istnieje również możliwość rozmowy z konsultantem. Trwają prace nad udostępnieniem odwiedzającym stronę rozmów z doradcami zawodowymi.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych