Każda szkoła ponadpodstawowa, dla której organem prowadzącym jest Gmina Miasta Radomia, otrzyma do dyspozycji 20 000 zł na realizację pomysłów zgłoszonych i wybranych przez uczniów. – To była jedna z moich przedwyborczych deklaracji skierowanych do uczniów radomskich szkół. Szkolny Budżet Obywatelski to narzędzie, które ma aktywizować młodych radomian, chcących zmieniać swoją szkolną rzeczywistość. To jednocześnie możliwość pokazania im, że na zachodzące zmiany mają wpływ nie tylko prezydent czy jego zastępcy. Tu odpowiednie narzędzia są w rękach samych młodych mieszkańców – mówi prezydent Radosław Witkowski.
Chęć udziału w Szkolnym Budżecie Obywatelskim zgłosiły wszystkie, szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez miasto, czyli łącznie 23 placówki. Od 24 do 28 lutego uczniowie będą mogli zgłaszać swoje propozycje. Mogą to być projekty dotyczące m.in. zakupów, np. nowego wyposażenia sal, stref relaksu, sprzętu sportowego, a także organizacji wydarzeń czy drobnych inwestycji. Głosowanie na zgłoszone projekty odbędzie się w dniach 24-28 marca, a realizacja projektów musi nastąpić do 30 listopada. Jestem przekonana, że dobrych pomysłów nie zabraknie i młodzież dobrze wykorzysta możliwość bezpośredniego wpływania do szkolną rzeczywistość. To jednocześnie będzie bardzo cenna lekcja obywatelskiej odpowiedzialności – mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
Szczegółowe informacje, regulamin oraz dokumenty związane z projektem dostępne są na stronie: https://konsultacje.radom.pl/szkolny-budzet-obywatelski/