- Czasu nie pozostało wiele - mówi kierownik Biura Rady miejskiej w Radomiu Michał Łabądź. - Ze względu na proces legislacyjny nowej ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych nabór możemy rozpocząć od 14 czerwca, a musimy go zakończyć już 30 czerwca - dodaje kierownik BRM.
Przypomnjmy, że do ostatniego dnia października rada miejska w Radomiu musi wybrać na nową kadencję 114 ławników sądowych - 71 ławników do Sądu Okręgowego z zakresu prawa karnego i cywilnego oraz 4 z zakresu prawa pracy, a także do Sądu Rejonowego odpowiednio 16 i 23 ławników.
Rada miejska powołała już komisję, która zajmie się weryfikacją złożonych wniosków pod względem formalnym.
A oto pełna informacja dla kandydatów na ławników, którą otrzymaliśmy z Biura Rady Miejskiej:
INFORMACJA O NABORZE KANDYDATÓW NA ŁAWNIKÓW
Prezes Sądu Okręgowego w Radomiu podał liczbę ławników jaka powinna być wybrana na kadencję 2012 – 2015 przez Radę Miejską w Radomiu. Łącznie wybranych ma zostać 114 ławników – do Sądu Okręgowego w Radomiu 75 ławników (w tym 71 do orzekania w sprawach z zakresu prawa cywilnego i karnego oraz 4 do orzekania z zakresu prawa pracy), do Sądu Rejonowego w Radomiu 39 ławników (w tym 16 do orzekania w sprawach z zakresu prawa cywilnego i karnego oraz 23 do orzekania z zakresu prawa pracy).
26 maja 2011r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 15 kwietnia 2011r. zmieniającą ustawę z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 30 maja 2011r Nr 109, poz. 627), która w istotny sposób zmienia zasady i warunki naboru kandydatów na ławników sądów powszechnych. Przepisy ustawy zmieniającej wchodzą w życie 14 dni po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw RP, tj. 14 czerwca 2011r. Oznacza to, że tegoroczny nabór kandydatów na ławników na kadencję 2012 – 2015 będzie prowadzony według nowych zasad, wynikających z ustawy zmieniającej.
Dla rozpoczęcia naboru konieczne jest również podpisanie przez Ministra Sprawiedliwości i opublikowanie w Dzienniku Ustaw RP nowego rozporządzenia określającego wzór karty zgłoszenia. W związku z tym nabór kandydatów na ławników przeprowadzony zostanie począwszy od wejścia w życie tego rozporządzenia i potrwa do 30 czerwca br.
Rada Miejska w Radomiu dokona wyboru ławników na sesji w miesiącu październiku 2011 roku.
Ławnikiem może być wybrany ten, kto:
1) posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2) jest nieskazitelnego charakteru,
3) ukończył 30 lat,
4) jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku,
5) nie przekroczył 70 lat,
6) jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika,
7) posiada co najmniej wykształcenie średnie.
Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych.
Ławnikami nie mogą być:
1) osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze,
2) osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego,
3) funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń,
4) adwokaci i aplikanci adwokaccy,
5) radcy prawni i aplikanci radcowscy,
6) duchowni,
7) żołnierze w czynnej służbie wojskowej,
8) funkcjonariusze Służby Więziennej,
9) radni gminy, powiatu i województwa.
Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.
Kandydatów na ławników mogą zgłaszać radom gmin: prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych, oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru, w terminie do dnia 30 czerwca ostatniego roku kadencji.