Mało kto zdaje sobie sprawę, że 90% pożarów lasów to wina człowieka. W powszechnej świadomości jest to odległy problem, który pozornie nas nie dotyczy. Zbyt łatwo lekceważymy proste i wydawałoby się oczywiste reguły bezpiecznego zachowania w lesie. Niedopałek papierosa, ognisko lub grill wśród drzew, łąka wypalana w ten sam sposób od lat - większość z nas jest przekonana, że takie zagrożenia powodują "inni". Przez lekkomyślność sprowadzamy ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia swojego i bliskich. Pożar lasu oznacza bowiem nie tylko katastrofę w świecie przyrody, lecz może bezpośrednio dotknąć nas, naszych bliskich, sąsiadów, nasz majątek.
Celem komunikacyjnym kampanii "Świadomi zagrożenia" jest podniesienie świadomości w
zakresie odpowiedzialnego zachowania się w lesie i jego otoczeniu i zminimalizowanie ryzyka zaprószenia ognia.
Kampania rusza 15 czerwca. Wspiera ją seria spotów telewizyjnych i radiowych pod wspólnym tytułem "Łza nie ugasi pożaru". Wskazuje najbardziej powszechne przyczyny pożarów lasów, którymi są celowe podpalenia, nieostrożność, czy wypalanie łąk. Ważnym przesłaniem kampanii jest także apel o porzucenie obojętności i aktywne reagowanie w wypadku zaobserwowania pożaru - jeden telefon na numer alarmowy 998 lub 112 może uratować las.
Kampania realizowana jest przez Lasy Państwowe ze środków Instrumentu Finansowego Life+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Linki do spotów kampanii "Świadomi zagrożenia":
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dCvRbPyoVhc
http://www.youtube.com/watch?v=A8T-HBsdI5o&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=n8n6OevfgVk&feature=player_embedded