Jak nam powiedział jeden z przedstawicieli związków zawodowych, dziś trafiły do nich do zaopiniowania projekty uchwał, które przyjęła ostatnio specjalna komisja do spraw reorganiacji powolana przez prezydenta. Wśród projektów nie było jedynie tego, ktory dotyczy prywatyzacji przedszkoli.
Czy to oznacza rezygnację władz z przeprowadzenia tego procesu?
- Nic z tych rzeczy - mówi nam proszący o anonimowość przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości. - Projekt uchwały w sprawie przedszkoli trafi do związków zawodowych najprawdopodobniej we wtorek.
Nasz rozmówca twierdzi, że projekt ów obarczony był wadą prawną i teraz magistraccy prawnicy dopracowują szczegóły, zwłaszcza, że dziś przecież do biura rady miejskiej wpłynęła skarga prokuratora na uchwałę nr 277 rady z dnia 28 stycznia 2008 roku, w sprawie opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne prowadzone przez gminę (o sprawie piszemy w oddzielnym artykule).
Wiadomości w tej sprawie są jednak sprzeczne, bo tymczasem z kręgów zbliżonych do wydziału edukacji radomskiego magistratu dowiadujemy się nieoficjalnie, że los przedszkoli wcale nie jest przesądzony. - Stosowny projekt otrzymał prezydent Andrzej Kosztowniak i to on podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie - słyszymy.
Przypomnijmy, że we wczorajszym programie pt. "Na temat" emitowanym w Telewizji Dami, przewodniczący rady miejskiej a zarazem szef Prawa i Sprawiedliwości w mieście, Dariusz Wójcik mówił, iż pakiet, który przedstawi prezydent miasta, nie będzie miał problemów z uzyskaniem większości na sali obrad. PiS dysponuje bowiem 15 głosami w 28-osobowej radzie, wraz z jedynym radnym PSL. Dariusz Wójcik zapowiedział, że za ewentualne wyłamanie się w głosowoaniu radny Prawa i Sprawiedliwości zostanie usunięty z klubu tego ugrupowania, radny PSL także zamierza projekty poprzeć.
Zmiany proponowane w radomskiej oświacie to m.in.: połączenie PSP nr 18 i PP nr 22, połączenie Zespołu Szkół Odzieżowych Stylizacji i Usług z Zespołem Szkół Zawodowch im. Jana Killińskiego, a właściwie o rozwiązanie obu szkół i utworzenie nowego zespołu, wygaszenie Zespołu Szkół Gimnazjalnych przy ul. Wierzbickiej, prywatyzacja przedszkoli oraz zamknięcie PSP nr 8 i przeniesienie całych klas wraz z nauczycielami do PSP nr 13. Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej ma natomiast stać się placówką kultury, a nie oświatową.
Zapraszamy też do udzialu w naszej sondzie na ten temat (znajduje się po prawej stronie).