Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Recepty na leki refundowane: pamiętaj o swoich prawach

ts, MUW 2012-01-06 10:29:00

Nawet jeżeli lekarz nie zamieścił na recepcie wszystkich danych, to aktualny dokument ubezpieczenia medycznego, dowód osobisty oraz pomoc farmaceuty w większości wypadków wystarczą, by wykupić lek refundowany po obniżonej cenie w aptece, która ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Większość aptek na Mazowszu je podpisała. Ewentualna pieczątka bądź adnotacja lekarza „refundacja do decyzji NFZ” nie powinna mieć wpływu na decyzję sprzedającego. Naruszenia praw pacjentów przez lekarzy należy zgłaszać do Funduszu.

Niekompletnie wypełnione recepty w pierwszych dniach 2012 roku stanowiły niewielki odsetek recept zrealizowanych w mazowieckich aptekach, a większość placówek kierowała się dobrem pacjenta. Farmaceuci uzupełniali, jeśli to było możliwe, dane pominięte przez lekarzy – oceniła Małgorzata Szelachowska, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Inspekcji Farmaceutycznej. Jeżeli recepta jest prawidłowo wypełniona, pacjent powinien otrzymać przepisany lek po cenie refundowanej, a ewentualna pieczątka lub adnotacja lekarza „refundacja do decyzji NFZ” nie jest ku temu przeszkodą – dodał Mirosław Jeleniewski, zastępca dyrektora mazowieckiego oddziału NFZ. Dlatego pacjent powinien mieć przy sobie aktualny dowód ubezpieczenia medycznego (lub inny dokument uprawniający go do zniżki, np. legitymację inwalidy wojennego). Jeżeli lekarz nie wskazał poziomu refundacji lub pominął inne informacje, które powinny znaleźć się na recepcie, farmaceuta może uzupełnić większość brakujących danych na podstawie dokumentu okazanego przez pacjenta, umożliwiając mu skorzystanie ze zniżki. Na podstawie dowodu osobistego może poprawić adres i PESEL pacjenta. Może uzupełnić numer oddziału NFZ i kod uprawnień dodatkowych pacjenta, postać leku, dawkę (najmniejszą dopuszczoną do obrotu), ilość leku (dwa najmniejsze opakowania z wykazu).

Jedynie w przypadku ok. 8 proc. leków, które mają więcej niż jeden dopuszczalny poziom refundacji (dotyczy to zwłaszcza medykamentów na choroby przewlekłe), możemy otrzymać je jedynie według najwyższego poziomu odpłatności¹. W takich bowiem przypadkach tylko lekarz ma prawo zdecydować o poziomie refundacji - na podstawie rozpoznania medycznego. Warto wówczas zapytać w aptece o tańszy odpowiednik leku.

Prawidłowo wypełniona recepta powinna zawierać: pieczątkę zakładu opieki zdrowotnej lub gabinetu lekarskiego w którym ją wystawiono, numer oddziału NFZ (płatnika), dane i pełen adres pacjenta, PESEL albo wiek pacjenta do lat 18, kod uprawnień dodatkowych (np. ZK, tj. honorowy dawca krwi lub szpiku), nazwy przepisanych leków z dawkami, sposobem ich przyjmowania i ilością, datę wystawienia recepty, datę jej realizacji i dane identyfikujące lekarza (imię i nazwisko, numer prawa wykonywania zawodu i własnoręczny podpis) oraz nowość - odpłatność refundacyjną dla każdego z leków. Przed wyjściem z gabinetu sprawdźmy, czy nasz lekarz zamieścił na recepcie wszystkie niezbędne informacje – przypomniała Małgorzata Szelachowska.

Zastrzeżenia do pracy aptek można zgłaszać do mazowieckiej inspekcji farmaceutycznej (tel./faks. 22 628 28 60, mail: wiif@wiif.waw.pl). Jeżeli zaś lekarz nie wskazał poziomu refundacji leku mimo przedstawienia przez pacjenta dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie, bądź jeżeli aptekarz z powodu pieczątki lub adnotacji „refundacja do decyzji NFZ” odmówił zrealizowania prawidłowo wypełnionej recepty lub jej uzupełnienia w zakresie swoich kompetencji i nie wydał leku po obniżonej cenie – należy to zgłosić do mazowieckiego oddziału NFZ (tel. 22 480 43 43, faks 22 480 43 42, mail: sekretariat@nfz-warszawa.pl). Fundusz zwiększył liczbę pracowników do obsługi skarg. W zakładach opieki zdrowotnej, w których lekarze łamią prawa pacjenta może przeprowadzić kontrole. Od 1 stycznia do mazowieckiego NFZ zgłosiło się ok. 50 pacjentów ze skargami na lekarzy w związku z nową ustawą refundacyjną. W województwie zarejestrowanych jest 26 tys. medyków.

Żaden pacjent na Mazowszu nie powinien mieć problemu ze znalezieniem apteki, która podpisała kontrakt z NFZ na nowych zasadach – zapewnił Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Do dziś zdecydowana większość  ma podpisane umowy na sprzedaż leków refundowanych. Proces podpisywania umów z aptekami trwa, wnioski są rozpatrywane na bieżąco. Stale aktualizowana lista jest dostępna na stronie: www.nfz-warszawa.pl.
--------------------------------------------------------------------------------

¹Jeżeli lek – zależnie od wskazania medycznego – może mieć poziomy refundacji w wysokości np. 30 proc., 50 proc. lub ryczałt 3,2 zł, farmaceuta w przypadku braku wskazania lekarza wyda lek z refundacją 50 proc.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych