Najważniejszą ideą Programu jest pokazanie praktycznego wymiaru edukacji ekologicznej w aspekcie selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci. „Bardzo się cieszę, że Radom przystąpił do grywalizacji i trzymam kciuki za mieszkańców, by zrobili przedświąteczne porządki i oddali zachomikowane elektroodpady do recyklingu” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko, Mieszkańcy Radomia mają do dyspozycji 31 czerwonych pojemników, bezpłatną infolinię 572 102 102 oraz formularz, dzięki którym mogą oddać elektryczne śmieci szybko, łatwo i bezpiecznie, mając pewność, że trafią one do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling i Maya Victory.
Zwycięży to Miasto, które zbierze najwięcej elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. Laureat otrzyma nie tylko zaszczytny tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, ale także unikatową statuetkę z recyklingu. Wszystkie Miasta biorące udział w Programie, grywalizują także o bony na elektryczne lasy. Za każde 1000 kilogramów elektroodpadów przekazanych do recyklingu, Miasto otrzyma jedno drzewo.
Do czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można wrzucać małogabarytowe elektroodpady, to jest takie, które nie przekraczają swoimi wymiarami 50 centymetrów. Zużyte telefony, aparaty fotograficzne, tonery, zabawki elektroniczne, suszarki do włosów, czajniki elektryczne. Natomiast warto podkreślić, że duży sprzęt jak np. stare lodówki czy pralki można bezpłatnie oddać z domu lub firmy np. dzwoniąc na infolinię. „Istnieje wiele powodów, dla których warto oddać elektroodpady do recyklingu. Trzeba pamiętać, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także zużyte baterie zawierają w sobie wiele substancji niebezpiecznych jak rtęć, nikiel, ołów czy kadm.
W trosce o siebie i swoich najbliższych, a także o środowisko naturalne warto przekazać je do recyklingu” – dodaje Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Kolejnym argumentem jest oszczędność zasobów. W procesach recyklingu odzyskujemy metale żelazne, metale nieżelazne, szkło i tworzywa sztuczne, które zostają zawrócone na rynek.