Na film zupełnym przypadkiem trafił w internecie historyk Przemysław Bednarczyk. - Przeglądałem w sieci materiały BBC o II wojnie światowej; były tam m.in. fragmenty filmów kręcone przez Niemców w okupowanych krajach. W pewnej chwili mignął mi kadr z wieżą, która mogła być wieżą kościoła farnego. Przejrzałem ten fragment kilka razy i potwierdziłem swoje przypuszczenia – na filmie była nie tylko fara, ale także ul. Żeromskiego. Zainteresowało mnie, czy BBC ma tylko ten fragment czy może cały film – opowiada Przemysław Bednarczyk.
Skontaktował się z autorem programu Jonathanem Aldersonem, który – jak się okazało – mieszka w Ghanie. Alderson natychmiast odpowiedział, że skontaktuje historyka z osobami, które w 2009 roku pomagały mu robić program. Tak Przemysław Bednarczyk dotarł do mieszkającego w Bremie historyka Johna Bilda, który wyszukuje dla BBC dokumenty w Niemczech. On także obiecał pomoc – kontakt do innego niemieckiego historyka, który dysponował filmem.
- I tak dostałem film, z prawami do wykorzystania – mówi Przemysław Bednarczyk.
Autorem 20-minutowego dokumentu jest Klaus Eisman, pilot niemieckiego samolotu transportowego z IV Dywizjonu Lotnictwa; jednostka początkowo stacjonowała w Legnicy, a Klaus Eisman wziął ze sobą kamerę, by na własne potrzeby kręcić obrazki z podbitych krajów. - Niemcy wkroczyli do Radomia 8 września; podejrzewam, że Klaus Eisman mógł być w Radomiu kilka dni później – tłumaczy Przemysław Bednarczyk.
Na filmie możemy zobaczyć m.in. restaurację Przybytniewskich, ul. Żeromskiego, Rwańską, Wałową. - Są też takie scenki: lotnisko na Sadkowie ze zniszczonymi hangarami, a obok kobiety kopiące ziemniaki – opowiada historyk. - Klaus Eisman koncentruje się generalnie na życiu miasta; jest tu dużo obrazów radomskich Żydów, przypuszczam, że dla Niemca w jakiś sposób egzotycznych.
Film jest nie tylko ciekawy, ale także unikatowy – jedyny, jaki do tej pory udało się odnaleźć pokazujący Radom w tamtym czasie. Pokaz, przy współpracy Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, zaplanowano na sobotę na godz. 17.30.
Projekcję poprzedzi krótka inscenizacja; zobaczymy wyjście z Radomia 72. Pułku Piechoty i wejście Niemców. Halniacy wprowadza nas w nastrój tamtych dni prezentując utwory z „Zakazanych piosenek”. Potem dr Sebastian Piątkowski opowie o wrześniu 1939 roku w Radomiu – mówi Przemysł Bednarczyk.
Będziemy mogli zobaczyć nie tylko oryginalny, niemiecki dokument. Przemysław Bednarczyk i Sebastian Piątkowski odszukali większość sfilmowanych przez Klausa Eismana miejsc i przygotowali własny film – pokazujący tamten Radom współcześnie.