Koncepcja zakłada stworzenie atrakcyjnej, otwartej widokowo przestrzeni parku kulturowego, pokazującej początki osadnictwa na terenie Radomia, powiązanej z edukacją ekologiczną. – To bardzo cenny dla nas teren, który ma ogromną wartość historyczną i wiele walorów przyrodniczych. Chcemy to wykorzystać, by stworzyć atrakcyjne miejsce do wypoczynku i rekreacji łączące w sobie funkcje: kulturalną, historyczną, środowiskową, społeczną i edukacyjną - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Opracowana koncepcja obejmuje tereny należące do miasta. Zakłada m.in. zagospodarowanie i wyeksponowanie grodziska Piotrówka, w tym uporządkowane zieleni, wyznaczenie nowych i rewitalizację istniejących ścieżek pieszych i rowerowych oraz rozmieszczenie plansz pokazujących poszczególne fazy rozwoju grodu na przestrzeni od X do XIV w.
Druga strefa to park edukacyjny położony na północ od samego grodziska. - Oczekujemy zaprojektowania osady archeologii eksperymentalnej, która ma stanowić element edukacji o przeszłości. Chcemy by powstało tu minimum 11 obiektów osady średniowiecznej, Ma też powstać plac zabaw dla dzieci z wykorzystaniem elementów zabaw sensorycznych i łąka piknikowa. Planowana jest też budowa nowego dwukondygnacyjnego pawilonu, w którym znajdzie się np. punkt informacji turystycznej wraz ze sklepikiem pamiątek, punkt małej gastronomii i przestrzeń dla organizacji pozarządowych - wylicza wiceprezydent Mateusz Tyczyński.
Od strony Zamłynia ma z kolei powstać kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy nad Mleczną, w którego skład miałby wejść m.in. ogród społeczny, ogród relaksacyjny czy łąka kwietna. Projekt musi uwzględniać wcześniej już wykonane zagospodarowanie terenu, zrealizowane w ramach projektu LIFE.
Z kolei czwarta strefa to ścieżka edukacyjna „Starodrzew chińskich topól”. Oprócz uporządkowania zieleni planowana jest budowa ścieżek, ustawienie ławek ze stołami i drewnianej wiaty. Ma tu powstać malownicze miejsce wypoczynku i edukacji ekologicznej. Planowana jest także budowa ścieżki pieszej biegnącej wśród drzew i łączącej się pomostem z bulwarem północnym oraz punktu widokowego.
Opracowana koncepcja obejmuje także budowę ciągów pieszo-rowerowych oraz umieszczenie na terenie parku elementów małej architektury takich jak: w tym pomosty drewniane, ławki, leżaki, altany, wiaty, pergole itp.
W pierwszej fazie wykonawca ma opracować ostateczną koncepcję Parku Kulturowego Stary Radom. Po jej zaakceptowaniu będzie mógł przystąpić do prac nad szczegółowym projektem.
Na oferty w przetargu Urząd Miejski czeka do 11 kwietnia. Projektant będzie miał na opracowanie pełnej dokumentacji 7 miesięcy.