Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Przedszkola uspołecznione, ale...

dag 2012-01-10 13:00:00

Po analizie opinii zespołu ds. reorganizacji placówek oświatowo-wychowawczych dotyczącej uspołecznienia przedszkoli samorządowych Andrzej Kosztowniak zdecydował o jej częściowej modyfikacji. 

Prezydent Andrzej Kosztowniak utrzymał w mocy propozycję przekształcenia 18 przedszkoli w placówki niepubliczne, kładąc jednakże nacisk na pozostawienie do decyzji dyrekcji oraz pracowników możliwości wyboru, czy chcą z niej skorzystać.  Prezydent zdecydował także, że z możliwości prowadzenia przedszkoli jako placówek niepublicznych mogliby skorzystać wyłącznie jej dotychczasowi pracownicy oraz dyrekcja.  - Prezydent Andrzej Kosztowniak wyraził przekonanie, że jest to dobra propozycja i znajdą się chętni do możliwości z jej skorzystania - pisze w komunikacie Urzędu Miejskiego Ryszarda Kitowska z Zespołu Informacji Prasowej i Publicznej.

Zgodnie z propozycją, Gmina przekazywała będzie  dotację na każde dziecko w przedszkolu niepublicznym w wysokości 80% ustalonych w budżecie Gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolu publicznym w przeliczeniu na jedno dziecko. Nowo powstałe przedszkola funkcjonowałyby w dotychczasowych obiektach przedszkoli publicznych, użyczonych w bezpłatne użytkowanie na okres dziesięciu lat z możliwością przedłużenia. Budynki, tereny oraz wyposażenie byłyby przeznaczone na działalność przedszkolną, ale majątek pozostałby własnością miasta. Podmiot przejmujący przedszkole zobowiązany byłby  do prowadzenia placówki w standardzie nie gorszym niż funkcjonujące przedszkola publiczne., tj. stosowania zasad odpłatności za korzystanie z przedszkola niepublicznego w wysokości obowiązującej dla przedszkoli publicznych; zapewnienia personelu pedagogicznego posiadającego pełne kwalifikacje; pozostawienia jak największej liczby dotychczasowych pracowników; zapewnienia wszystkim wychowankom wyżywienia według ich potrzeb; zachowania bądź przedłużenia godzin otwarcia przedszkola; ponoszenia kosztów eksploatacji  (tj. remontów bieżących, natomiast koszty remontów kapitalnych ponosiłaby Gmina), ubezpieczenia budynku oraz utrzymania budynku i terenu w należytym stanie estetycznym i technicznym, niepogorszonym w stosunku do wyjściowego.  Rezygnacja z prowadzenia przedszkola niepublicznego musiałaby być złożona co najmniej 6 miesięcy przed zakończeniem roku szkolnego.

Przypomnijmy, że początkowo miasto proponowało przekazać przedszkola chętnym dyrektorom i pracownikom tylko w pierwszym roku funkcjonowania zmiany. W następnych latach w konkursie na prowadzenie placowki mogliby wziąć udział wszyscy chętni.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych